Schemat żywienia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym w 1 roku życia (+ pdf)

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Mieszankę zawsze należy przygotowywać w sposób opisany na opakowaniu. Nie należy „dosypywać”  większej ilości mleka aby zapewnić dziecku sytość.

Dopajanie dziecka karmionego „butelką”

Sztuczne mleko jest gęstsze od mleka matki. Nie należy go jednak rozwadniać, jeśli malucha męczy pragnienie.  Choć do czwartego miesiąca życia zaleca się karmienie dziecka wyłącznie mlekiem, w razie potrzeby ugaszenia pragnienia podaje się kilka napojów w zależności od sytuacji. „Dopajanie” dziecka istotne jest także wtedy, gdy maluch ma problemy z wypróżnianiem. Po czwartym miesiącu rozpoczyna się proces rozszerzania diety malucha. Prowadzony pod kontrolą pediatry nie powinien wiązać się z żadnymi komplikacjami.

Rozszerzanie diety

Rozszerzaniem diety nazywamy okres, w którym dziecko przechodzi z posiłków wyłącznie mlecznych (mleko modyfikowane, lub mleko mamy), na pokarmy stałe.

Produkty jednoskładnikowe – podstawowa zasada w rozszerzaniu diety dziecka

Zaczynając od produktów jednoskładnikowych należy pamiętać, by dać oranizmowi dziecka czas na oswojenie się z nowością kulinarną. Należy więc odczekać kilka dni przed wprowadzeniem kolejnego posiłku o bardziej rozbudowanym składzie. Stosując się do takiej zasady – w razie komplikacji (wysypka, gorączka, ból brzuszka) – będziecie wiedzieli, które z pokarmów odstawić.

Gluten

Dotychczas lekarze zalecali wstrzymanie się z podawaniem potraw zawierających gluten do 10 miesiąca. W szóstym miesiącu możecie jednak wprowadzić pierwszą kaszkę.  Manna zawiera gluten, a wczesne wprowadzanie tego składnika może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby trzewnej – celikii.  Rozszerzanie diety o gluten rozpoczynajcie od dodawania 2-3 gramów (połowa małej łyżeczki) kaszki manny do 100 ml mleka lub przecieru z warzyw raz na dzień.  Kleiki spotykane na sklepowych półkach: kukurydziany i ryżowy to produkty bezglutenowe.

Soki i przeciery owocowe

Wybierając dla swojego dziecka soki i przeciery owocowe unikaj produktów słodzonych. Pamiętaj, że zawsze warto przeczytaj etykietę związaną ze składem. Jeśli natomiast masz na to kilka chwil – przygotuj samodzielnie deserek dla swojego dziecka. Deser jabłkowy będzie na początek najprostrzy: obierz jabłka, zetrzyj je na dużej tarce, włóż do słoika, a następnie gotuj przez 40 minut. Tak przygotowane owoce możesz trzymać w spiżarni nawet całą zimę. Po otwarciu wystarczy, że zmielisz owoce blenderem, podgrzejesz i podasz maluchowi.

Po piątym miesiącu

Przełom piątego i szóstego miesiąca to zmiana polegająca na wprowadzeniu do diety malucha zupy jarzynowej. Zupę taką przyrządzisz z marchwii, ziemniaka, kawałka pietruszki – warzywa po obraniu i umyciu, gotujesz. Po ugotowaniu zupy miksujesz ją blenderem by maluch mógł ją swobodnie przełknąć. Jednak jeśli nie masz czasu na przygotowanie takiego posiłku samemu możesz znaleźć gotowe przeciery w sklepach. Jeżeli zupka smakuje dziecku może jej zjadać od 30/50 do 150/200 ml w dalszych miesiącach. Dla ulepszenia smaku zupki możesz ją osłodzić, lub osolić – pamiętaj jednak, że w okresie niemowlęcym to ty kształtujesz gust kulinarny Twojego dziecka, a zdrowemu brzuszkowi, ani cukier, ani sól nie są potrzebne.

Obiad dwudaniowy to dla dziesięciomiesięcznego malucha nie problem. Oprócz zupy jarzynowej z kaszką glutenową, Twój maluch może już zajadać się jarzynką z gotowanym mięsem, lub rybą (jeden, lub dwa razy w tygodniu). Do posiłków dodawać możesz pół żółtka. Pamiętaj, że Twoje dziecko ciągle się uczy, dlatego konsystencja posiłków powinna stymulować żucie pokarmu. Do kaszek i kleików dochodzą także nowe smakołyki. Do codziennej diety malucha możesz wprowadzić niewielkie ilości pieczywa, biszkoptów, czy sucharków. Soki i przeciery owocowe podawaj bez zmian. W jedenastym miesiącu do dwudaniowego obiadku dodać możecie już nowe produkty takie jak: ziemniaki, ryż i całe jajko (trzy, cztery razy w tygodniu). Produkty zbożowe łączycie już z produktami mlecznymi, nawet twarożkiem, kefirem, czy jogurtami. Wasze dziecko pić może także coraz więcej soków owocowych, przez co poznaje nowe smaki i kształtuje swoje przekonania kulinarne.

UWAGA! Przy rozszerzaniu diety malucha pamiętać należy o obserwacji jego stanu. Jeśli z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego (bóle brzuszka, wysypka) bez obaw wprowadzać możecie nowe produkty (jeden nowy produkt na tydzień).

schemat

red. tatawtarapatach