„Stańcowane pantofelki” – ekranizacja baśni braci Grimm


Bracia Grimm w ciągu wielu lat swojej twórczości stworzyli ponad dwieście baśni. Jedna z nich to „Stańcowane pantofelki”. Choć opowieść ta nie należy do tak znanych jak „Kopciuszek” czy „Jaś i Małgosia” – z pewnością zasługuje na uwagę! Dzieło zostało zekranizowane w 2011 roku, a reżyserem tego unikatu jest Wolfgang Eissler.

 

Baśń opowiada historię króla i dwunastu córek, które sprawiają mu niemałe kłopoty… Otóż każdej nocy w niewyjaśniony sposób księżniczki niszczą swoje pantofelki. Władca za wszelką cenę stara się odkryć, w jaki sposób tego dokonują. Obiecuje oddać rękę jednej ze swoich córek młodzieńcowi, któremu uda się rozwiązać tę niebywałą zagadkę. Każdy ze śmiałków ma na to trzy dni – jeśli nie podoła zadaniu, czeka go … śmierć. Nikomu nie udaje się jednak nawet zbliżyć do wyjaśnienia sprawy… Pewnego dnia na zamku zjawia się jednak biedny żołnierz, zdecydowany położyć kres  zagadce… Czy jego peleryna, czyniąca go niewidzialnym, pomoże mu to uczynić?

Film jest pełny magii, co z pewnością spodoba się najmłodszym członkom rodziny. Ciekawa fabuła sprawia zaś, że również rodzice będą się dobrze bawić próbując odkryć odpowiedź na zagadkę, z którą przyszło zmierzyć się śmiałemu żołnierzowi… Niewątpliwym atutem dzieła jest również typowy dla baśni morał – jest to doskonałą okazją do rozmów po zakończeniu seansu: możemy podzielić się przemyśleniami i pomóc dziecku odkryć mądrość zawartą w obejrzanym filmie!

 

Sylwia Kuklińska