Stulejka – wstydliwy problem mężczyzn

Określenie stulejka odnosi sie do pewnego stany chorobowego dotyczącego męskiego penisa, a właściwie jego ruchomej części, napletka – skóry osłaniającej żołądź prącia.

Informacje porządkujące

Główne zadanie jakie spełnia napletek to ochrona przed urazami wywołanymi na skutek otarć. Inna jego funkcją jest zapewnienie dostatecznego nawilżenia skórze żołędzia. Jako, że napletek jest ruchomy, jego odwiedzenie poniżej żołędzi umożliwia usuwanie tzw. smegmy – wydzieliny o białym kolorze, odpowiadającej za dobrze wyczuwalny, nieprzyjemny zapach prącia. Smegma lub inaczej mastka to nic innego jak zmieszane resztki moczu, spermy, łoju i złuszczonego naskórka, których połączenie docelowo stanowi pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii. Podejrzewa się także (jest to jak dotychczas nie potwierdzone naukowo), że może mieć ona działanie rakotwórcze.

Stulejka

Sama stulejka polega natomiast na utrudnieniu lub uniemożliwieniu odwiedzenia napletka z żołędzi, co może zarówno poważnie utrudnić jak i całkowicie uniemożliwić kontakty seksualne. Współżycie z nieleczoną stulejką wiąże się z bólem, a także z prawdopodobieństwem doznania obrażeń jak np. pęknięcia skóry. Stan ten spowodowany jest zwężonym ujściem napletka i może utrudniać także zabiegi higieniczne. Wstyd jaki wywołuje to u mężczyzny powoduje brak reakcji z ich strony i tym samym naganne zaniedbanie. Młodsze osoby dodatkowo boją się poinformować czy też porozmawiać o swoim problemie z rodzicami. To co paraliżuje panów w tym przypadku jest przede wszystkim strach przed tym jak zareaguje ich najbliższe otoczenie. Diagnoza powinna być postawiona możliwie jak najszybciej – czas gra tu na korzyść pacjenta.

Sposób leczenia

Leczenie jakiemu poddaje się pacjenta ze stulejką polega na zastosowaniu zabiegu chirurgicznego. Może to być usunięcie części napletka lecz także może wiązać się z całkowitym obrzezaniem. Zabieg ten wykonuje się pod znieczuleniem podanym miejscowo. Czas wykonanego poprawnie zabiegu to ok. 30-40 minut, przy czym zaraz po zwalnia się pacjenta do domu z założonymi szwami. Szwy, które chronią miejsce pozbycia się wadliwego napletka są wchłaniane samoistnie przez organizm.

Wykryć stulejkę można najwcześniej u 3 letniego chłopca i jeśli chodzi o leczenie dzieci stosuje się tu także maści sterydowe, będące w stanie przywrócić poprawne funkcje i zlikwidować schorzenie. Jeśli jednak konieczna jest operacja, to w przypadku dzieci, inaczej niż u dorosłych, stosuje się znieczulenie ogólne.

Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest by przez minimum 2 tygodnie nosić opatrunek oraz utrzymywać członek w pozycji stojącej np. przyklejając go za pomocą plastra do podbrzusza – czynność ta wspomaga proces gojenia się ran po-zabiegowych. W kolejnych tygodniach następujących po zagojeniu się może zajść konieczność zastosowania maści łagodzących, ze względu na nadwrażliwość odsłoniętego przez zabieg żołędzia (np. alantan). U dorosłych dodatkowo wymaga się przyjmowania środków przeciwbólowych, a także antybiotyku.

Dziękujemy autorom serwisu

medisite.pl za pomoc merytoryczną w przygotowaniu materiału.