Swędzący brzuch – cholestaza ciążowa?

Zauważyłeś, że Twoja partnerka ma problem z nieznośnym świądem skóry? Nie bagatelizuj tego! Problemy ze swędzeniem w ciąży mogą wiązać się z powiększaniem brzucha, natomiast mogą także być objawem groźnej choroby – cholestazy ciążowej.

 

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC) jest chorobą wątroby, występującą wyłącznie u kobiet w ciąży. Spowodowana jest zastojem żółci w wątrobie. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn tego schorzenia. Wśród nich wymieniane są: nadwrażliwości ciężarnej na hormony płciowe (estrogeny i progesteron) oraz dysfunkcja wydzielnicza wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych (może mieć podłoże genetyczne lub być skutkiem diety).

Możliwe objawy cholestazy:

  • świąd skóry – najczęściej rozpoczyna się od dłoni i stóp, następnie ogarniający tułów,
  • zmiany skórne, powstające na skutek drapania,
  • żółtaczka,
  • powiększenie wątroby,
  • mdłości, wymioty.

Leczenie 

Po wykluczeniu wszelkich innych możliwych chorób (m.in. żółtaczki, czy wirusowego zapalenia wątroby), lekarz zazwyczaj kieruje chorą na oddział patologii ciąży, gdzie poddana jest leczeniu farmakologicznemu. Ma ono na celu głównie złagodzenie objawów – cholestaza ustępuje bowiem po porodzie. Leczenie polega na obniżeniu stężenia żółci w wątrobie .

Leczenie farmakologiczne wspomagane jest odpowiednią dietą – niskotłuszczową, ograniczającą dania mogące obciążyć wątrobę. Zakazem objęte są także napoje gazowane oraz słodycze. Dieta powinna zaś opierać się na daniach gotowanych i pieczonych, z dużą ilością owoców i warzyw.

Po zdiagnozowaniu choroby bardzo ważne jest jak najczęstsze monitorowanie płodu, gdyż cholestaza zwiększa ryzyko szybszego starzenia się łożyska i może prowadzić do przedwczesnego porodu. Należy również systematycznie liczyć ruchy płodu.

Możliwe konsekwencje 

Cholestaza komplikuje przebieg ciąży. Choroba może doprowadzić do wcześniejszego porodu. Możliwe jest także wystąpienie krwotoku porodowego – związane z gorszym wchłanianiem witaminy K, odpowiedzialnej za krzepliwość.

Schorzenie może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, jednak w przypadku wczesnego wykrycia i leczenia możliwy jest poród naturalny. Wraz z zaawansowaniem ciąży rośnie możliwa liczba powikłań, dlatego w przypadku cholestazy ciąża jest najczęściej rozwiązywana w 38. tygodniu – przy ciężkim przebiegu choroby w 36.

Cholestaza ciążowa jest chorobą zagrażającą przede wszystkim donoszeniu ciąży, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów, mogących świadczyć o zachorowaniu. O każdym podejrzeniu należy informować lekarza!

Sylwia Kuklińska