Sztuki walki dla najmłodszych!

Rozmowa z prezesem i głównym trenerem Klubu Sztuk Walki „Azja”

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy wszystkie sztuki walki są dla dzieci odpowiednie?

Grzegorz Sokołowski: Myślę, że nawet jeśli nie wszystkie, to większość sztuk walki może być odpowiednia, pod warunkiem, że zajęcia są odpowiednio przystosowane dla dzieci. Oprócz tego trzeba pamiętać, że istnieje podział na sztuki, sporty i systemy walki. Najczęściej mamy do czynienia ze szkołami i klubami sportów walki, ponieważ z treningami wiąże się aspekt rywalizacji sportowej, co odróżnia sporty od sztuk walki. Systemy walki natomiast są to najczęściej techniki opracowane na potrzeby wojska, polegające na jak najszybszym i najskuteczniejszym wyeliminowaniu przeciwnika, często czyniąc je brutalniejszymi, co nie zawsze odpowiada rodzicom. Istnieje jednak coraz więcej klubów, które prowadzą treningi systemów walki przygotowane specjalnie dla dzieci.

Którą sztukę walki rodzic powinien wybrać?

Grzegorz Sokołowski: Przede wszystkim nie powinniśmy z góry narzucać dziecku konkretnej dyscypliny. Wiadomo, że tak jak dorośli, dzieci również mają swoje preferencje i jednemu spodoba się Karate, innemu Taekwondo, a jeszcze innemu boks. Trudno jest jednoznacznie określić, która sztuka walki będzie dla dziecka najlepsza, tak samo jak przy innych sportach. Każda z nich ma swoje charakterystyczne elementy, inną filozofię lub nastawiona jest na inny rodzaj walki (walka w ‚stójce’ lub w parterze, rzuty, chwyty itp.). W wielu klubach istnieje możliwość przyprowadzenia dziecka na trening pokazowy, w którym będzie mogło wziąć udział i określić, czy taki rodzaj zajęć mu się podoba. Najważniejsze, żeby dziecko lubiło sport, który uprawia i czerpało z niego satysfakcję.

Jaki jest najwcześniejszy wiek, w którym można rozpocząć treningi?

Grzegorz Sokołowski: To zależy od szkoły lub klubu. W niektórych miejscach można zapisać dzieci już od 3. roku życia.

Czy trening sztuk walki to sport tylko dla chłopców?

Grzegorz Sokołowski: Oczywiście, że nie. Mimo tego, że nadal jest to sport popularniejszy wśród chłopców, dziewczynki radzą sobie równie dobrze na treningach i zawodach, gdzie zdobywają bardzo dużo medali (również w konkurencjach mieszanych, gdzie rywalizują z chłopcami).

IMG_2195

Jakie korzyści płyną z uprawiania sztuk walki już od wieku dziecięcego?

Grzegorz Sokołowski: Treningi sztuk walki wpływają w znaczący sposób na sprawność fizyczną dziecka. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają rozwijać wszystkie partie mięśni, równowagę, koordynację ruchową, zwiększają zakres ruchów, odporność na urazy, kondycję.

Regularne treningi regulują również apetyt i przeciwdziałają coraz powszechniejszej u dzieci nadwagi. Oprócz korzyści związanych z rozwojem kondycji fizycznej, sztuki walki poprawiają również koncentrację i pewność siebie. Dzieci uczą się dyscypliny, samokontroli, współpracy z rówieśnikami oraz szacunku do siebie i innych ludzi.

Wielu rodziców ma obawy: czy ten sport jest bezpieczny, wielu kojarzy go też z agresją – jak jest rzeczywistości?

Grzegorz Sokołowski: Sztuki walki nie mają nic wspólnego z agresją, gdyż kłóci się to z ich ideą, którą jest samokontrola i opanowanie. Oprócz tego dziecko uczy się na takich zajęciach dyscypliny i współpracy z rówieśnikami. Oczywiście duży wpływ ma na to również trener i sposób prowadzenia treningów, dlatego dobrze jest przyjrzeć się, jak taki trening wygląda i tym samym upewnić się, że dziecko nie jest uczone niewłaściwych zachowań.

IMG_2157Niektórzy rodzice wybierają sztuki walki jako zajęcia dodatkowe dla dzieci, które sprawiają problemy wychowawcze, czy Pana zdaniem trening sztuk walki, może nauczyć dziecko dyscypliny?

Grzegorz Sokołowski: Treningi sztuk walki na pewno mogą nauczyć dziecko dyscypliny oraz innych wartości i zachowań, ale nie możemy się spodziewać, że trener całkowicie wyręczy w tym rodziców. Decydując się na zapisanie dziecka na takie zajęcia, musimy zdawać sobie sprawę, że podpatrzy ono pewne wzorce zachowań. Być może trener stanie się kimś bardzo ważnym dla dziecka, pewnego rodzaju ideałem i może wpłynąć na jego zachowanie. Jednak to rodzice muszą być konsekwentni i stale pracować z dzieckiem nad poprawą jego zachowania.

Czym kieruje się większość rodziców zapisujących dzieci na sztuki walki? Czy Pana zdaniem ma to związek z bezpieczeństwem dziecka – czy rodzice liczą, że dziecko nauczy się na treningu samoobrony?

Grzegorz Sokołowski: Jest bardzo wiele powodów, dla których rodzice zapisują swoje dzieci na treningi sztuk walki. Niektórzy z nich chcą, żeby się bardziej otworzyły i nabrały pewności siebie, inni – żeby się „wyszalały”, ale większość jednak chce, żeby dzieci regularnie uczestniczyły w zajęciach sportowych dla utrzymania i poprawy sprawności fizycznej oraz żeby oderwać je od telewizorów i Internetu, a trening samoobrony jest dodatkową korzyścią.

Czym Pana zdaniem rodzic powinien kierować się przy wyborze odpowiedniej „szkoły” sztuk walki?


Grzegorz Sokołowski:
Przede wszystkim rodzice powinni osobiście sprawdzić daną szkołę. Warto porozmawiać z trenerem, sprawdzić jego kwalifikacje oraz pytać w sprawie jakichkolwiek wątpliwości. Dobrze jest również poobserwować zajęcia, sprawdzić czy panuje na nich dyscyplina i czy treningi są przystosowane dla dzieci (czy nie są np. zbyt męczące lub wymagające dla danego wieku). Nie powinno się sugerować lokalizacją szkoły. Czasem lepiej zawozić dziecko trochę dalej, mając pewność, że treningi będą profesjonalnie przeprowadzone. Również opinie w Internecie mogą być mylące, ponieważ obecnie każdy może pisać cokolwiek na jakikolwiek temat. Często zdarza się, że negatywne komentarze pisane są przez ludzi, którzy nie lubią akurat danej sztuki walki, przez konkurencję, albo po prostu dla tzw. ‚zabawy’.

2nd

A jakie są cechy idealnego trenera?

Grzegorz Sokołowski: Cierpliwość. Przede wszystkim do pracy z dziećmi, ale również do tych, którym trudniej się czegoś nauczyć. Opanowanie. Powinien być stanowczy, ale nie porywczy, kiedy trzeba np. zdyscyplinować jakiegoś ucznia. Kreatywność. Różnorodność ćwiczeń, gier i zabaw uatrakcyjnia treningi i rozwiewa znużenie codzienną rutyną. Zaangażowanie. Trener powinien tak samo jak uczniowie aktywnie uczestniczyć w treningu, przedstawiać ćwiczenia i pomagać przy ich wykonywaniu w razie problemów. Pasja. Powinien wkładać swoje serce w prowadzenie treningów i czerpać z tego radość.

Jakie zajęcia i dla jakich grup wiekowych organizuje Klub AZJA? Dzieci w jakim wieku jest najwięcej?

Grzegorz Sokołowski:  W naszym Klubie prowadzimy zajęcia Taekwondo. Obecnie mamy trzy grupy dla dzieci w wieku przedszkolnym (3- i 4-latki, 5-latki, 6-latki), dwie grupy dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (grupa początkująca i zaawansowana) oraz grupę starszą – od gimnazjalistów wzwyż. Na chwilę obecną najwięcej aktywnie ćwiczących dzieci jest w wieku wczesnoszkolnym.

Jak wyglądają zajęcia w Waszym Klubie?

Grzegorz Sokołowski: Najlepiej przyjść i zobaczyć, a jeszcze lepiej – wziąć udział w treningu. Na Taekwondo składa się kilka różnych elementów: techniki rąk, nóg, samoobrona, układy formalne (walka z cieniem), walka sportowa w różnych formułach oraz rozbicia twardych przedmiotów, więc każde zajęcia są inne. Przede wszystkim staramy się, aby każdy trening, oprócz tych elementów, był ciekawy, dawał wyzwanie, a poza tym był dobrą zabawą i przygodą.

red. DRG

fb

Bez tytułu