Szukasz pracy? Tego unikaj!

Osoby poszukujące pracy są zapewne świadome kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę podczas sporządzania dokumentów aplikacyjnych i poszukiwania wymarzonego zatrudnienia. Wiedza o sposobach zaprezentowania się w dobrym świetle jest istotna, ale warto też wiedzieć, czego należy unikać w trakcie poszukiwania pracy.

Zlecając podwykonawcom czy znajomym wykonanie określonego działania oczekujemy, że zostanie one zrealizowane w sposób sumienny, profesjonalny i rzetelny. Tego samego wymaga od swoich potencjalnych pracowników właściciel firmy. Dobrze więc, by kandydat pokazał mu już na wstępie – podczas procedury rekrutacyjnej – że jest w stanie opracować własne dokumenty w sposób nienaganny. Wykonane na szybko czy niedopracowane CV tylko pozornie wydaje się być dobre – czujne oko pracodawcy wychwyci takie niedociągnięcia. Takie dokumenty jasno też komunikują, że kandydat nie traktuje firmy poważnie, nie zależy mu na zatrudnieniu i że jest niezorganizowany. Jak zatem należy przygotować CV i popełnienia jakich jeszcze błędów trzeba unikać?

CV skrojone na miarę

Dobrze przygotowane CV to podstawa. Każdy kandydat powinien poświęcić przynajmniej kilka chwil na lekturę, analizę i wprowadzenie ewentualnych poprawek w swojej dokumentacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, można śmiało skorzystać z pomocy znajomych czy zwrócić się o pomoc do specjalisty – doradcy zawodowego. Doradcy tacy zalecają przy tym stworzenie swojego CV w kilku zróżnicowanych wersjach, dostosowanych do specyfiki branży oraz podkreślających mocne strony aplikującego w danej dziedzinie z pominięciem innych – mniej istotnych dla konkretnego pracodawcy. Głównym bowiem grzechem osób poszukujących pracy jest hurtowe przesyłanie swoich aplikacji do wielu firm, bez jakiejkolwiek zmiany treści swojej dokumentacji. Postępując w ten sposób kandydat daje przyszłemu pracodawcy jasny sygnał, że zależy mu na jakimkolwiek zatrudnieniu. To złe podejście. Przygotowanie kilku zestawów dokumentów nie zajmuje wiele czasu, a może okazać jedną z najlepszych decyzji. 

Opanowanie kluczem do sukcesu

Wiele osób nie jest świadomych faktu, że pozytywne rozpatrzenie ich aplikacji to dopiero pierwszy krok na drodze do kariery i rozwoju osobistego. Drugim jest rozmowa kwalifikacyjna. Podczas tej kandydat również może popełnić sporo błędów, które w efekcie przełożą się na to, że jego kandydatura zostanie odrzucona. Trzeba pamiętać, że spotkanie z potencjalnym pracodawcą to kluczowy moment. Konieczne jest zaprezentowanie swoich mocnych stron, a to niestety nie jest łatwe.
Podstawowym błędem osób udających się na rozmowę kwalifikacyjną jest brak odpowiedniego przygotowania. Wiele osób zapomina o konieczności zapoznania się z profilem firmy, Jeżeli dodać do tego wysyłanie podczas rozmowy sprzecznych sygnałów, to szansa na zaprzepaszczenie ciekawej pracy jest bardzo duża. Co zatem robić? Specjaliści w dziedzinie rekrutacji radzą przede wszystkim aby pozbyć się nadmiaru stresu i tzw. „sztuczności” po przekroczeniu progu firmy. Oczywiście, stres działa motywująco i stymulująco, jednak w zbyt dużej dawce może uniemożliwić właściwe wysłowienie się czy przekonać właściciela firmy, że kandydat nie jest w stanie zapanować nad własnymi emocjami.

Ćwicz przed rozmową kwalifikacyjną

Dobrym rozwiązaniem, by zaprezentować się możliwie najlepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest np. obserwowanie przez kilka dni swoich reakcji oraz sposobu wypowiadania się przed lustrem. Inną możliwością jest odgrywanie scenek ze znajomymi lub rodziną – oni powinni grać wymagającego szefa. Takie przedsięwzięcia, choć mogą wydawać się błahe czy nawet śmieszne – pozwalają na zdobycie pewności siebie, obycia w sytuacjach stresowych oraz przyzwyczajenie się do procedury rekrutacyjnej. A wszystko po to, by nie popełnić błędów, które mogą kosztować sporo – utratę szansy na zdobycie dobrej i ciekawej posady.

Artykuł powstał dzięki specjalistom z
www.praca-myslowice.pl