Tani dom na przedmieściach dla rodziny z dzieckiem?

Ceny domów już od dłuższego czasu przestały być nieosiągalną barierą. Wybudowanie domu za miastem dla rodziny z dzieckiem to wydatek porównywalny z zakupem mieszkania średniej wielkości w mieście – i wcale nie mówimy o ścisłym centrum.

Podstawowe koszty dodatkowe

Za koszt dodatkowy należy przede wszystkim uznać cenę działki. Ma to znaczenie w przypadku organizacji miejsca zamieszkania od podstaw, bez kooperacji z deweloperem. Projekt domu to także dodatkowy wydatek – jest on konieczny do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Jednak wybudowanie domu od zera pozwala na wybór dokładnie takiego projektu, jaki chcemy, na co raczej nie mamy szans, decydując się na gotowy dom. W dodatku np. na portalu Murator Projekty są do znalezienia projekty tanich domów, wystarczy dobrze poszukać.

Tani dom „pod klucz”

Pułap średnich cen za mkw. w stosunku do rozwiązań gotowych może być zbliżony, ale niekoniecznie wyższy. Deweloperzy zarabiający na sprzedaży domów gotowych, zazwyczaj mają dostęp do rabatów na materiały budowlane nieosiągalne dla zwykłego człowieka, w myśl zasady: kto zamawia dużo, płaci mniej. Podobnie rzecz się ma z formalnościami – etap planowania, wykonawstwa i nadzoru klient ma za sobą, otrzymując w zasadzie gotowy produkt.

Przeciw rozwiązaniom gotowym przemawiają ryzyka związane z niedotrzymaniem przez dewelopera umowy (zdarzały się przypadki wpłaty zaliczek na budowę domu, które przepadły) oraz ograniczenia w stosunku do planowanej przestrzeni – mowa tutaj o standaryzacji rozwiązań i właściwie braku wpływu na jakość stosowanego budulca.

Udogodnienia dla dziecka

Dodatkowo nie każdy gotowy dom uwzględnia potrzeby małe dzieci, o które możemy zadbać wybierając projekt. O ile duże pociechy powinny sobie poradzić w każdych warunkach, tak przy mniejszych trzeba zwrócić uwagę na takie elementy, jak wysokość stopni schodów (w przypadku domów piętrowych) i ich stromiznę, wykończenia progów oraz innych elementów wystających, poziom zabezpieczenia instalacji itp. W przypadku domu poza miastem dla rodziny z dzieckiem idealny będzie dom z odrobiną przestrzeni zielonej, np. miejsce na mini-boisko z możliwością przerobienia w niedalekiej przyszłości na piękny ogród cieszący oczy.

Ostatnim, równie ważnym aspektem są udogodnienia komunikacyjne. Dorastające dziecko będzie musiało – często samo – chodzić do szkoły. Warto więc prześledzić połączenia komunikacyjne transportu publicznego dla każdej pory dnia i rozeznać się w możliwościach dojazdu.

red. tatawtarapatach.com/ źródło fot. pixabay.pl