„Tata – mój mąż”, czyli słów kilka o relacji tata – córka

Któż nie słyszał, jak mała dziewczynka z poważną miną deklaruje: „Jak dorosnę ożenię się z tatą”? A i nie jeden mały chłopiec w wieku przedszkolnym jest przeświadczony o tym, że gdy będzie duży, jego żoną zostanie mama. I choć często rodzice takie deklaracjeswoich pociech biorą z przymrużeniem oka i obracają w żart, lub czują się nimi skrępowani, to dobrze jest wiedzieć, że ich dzieci właśnie wtedy przechodzą bardzo ważny dla siebie etap rozwoju tożsamości płciowej i funkcjonowania społecznego. Choć nie należy pozwolić dziecku na zbytnie rozwinięcie tej fantazji, to istotne jest, żeby podejść do tej sytuacji z szacunkiem i zrozumieniem – tak, żeby nie zranić małego serduszka.

W trzecim, czwartym roku życia u dzieci rozwija się szczególne zainteresowanie rodzicem płci przeciwnej. Córeczki zapatrzone w swoich tatusiów widzą silnych, mądrych mężczyzn, dających im poczucie bezpieczeństwa. A mama jest najpiękniejsza na świecie dla swojego synka. Ten okres tak intensywnego zauroczenia mija około szóstego roku życia. Jednak zanim to nastąpi, dziecko nabywa  podstawową wiedzę na temat ról społecznych w rodzinie, ról pełnionych przez kobiety i mężczyzn oraz kobiecych i męskich wzorców osobowościowych podglądając bardzo uważnie swoich rodziców i obserwując ich wzajemne relacje w codziennym życiu.

To Ty Tato masz tu teraz duży wpływ na  dalsze losy swojej córki, bo od tego, jak wspólnie przeżyjecie jej pierwsze „zakochanie” zależy jaką będzie kobietą i jakich będzie wybierała mężczyzn. A Ty Mamo, pamiętaj, że Twój mały synek, staje się małym mężczyzną. Aby pomóc naszym dzieciom w tym pierwszym, tak trudnym okresie, szanujmy ich uczucia, nie okazując im zdenerwowania czy zazdrości, nie wyśmiewając ich pierwszych prób adoracji. I choć rodzic płci przeciwnej gra tu pierwsze skrzypce, to równie ważna jest postawa drugiego rodzica. Mamo, nie deprymuj taty w oczach swojej córki, podkreślaj jego zalety, doceniaj, okazuj miłość i akceptację. Tato, nie bądź zazdrosny o swojego syna, okazuj jego mamie szacunek i zaangażowanie. Dzieci obserwując swoich rodziców uczą się. Szanujący mamę tata, nauczy swojego syna szacunku dla kobiet, a córkę, dbania o poszanowanie własnej osoby. Czuła, akceptująca mama podniesie samoocenę syna i uwrażliwi córkę.

Relacja tata-córka i tata-syn różnią się od siebie. Córeczka tatusia jest przez niego łagodniej traktowana, bardziej pobłażliwie, rozpieszczana jak księżniczka. Jest przecież tak krucha i delikatna. Już od niemowlęctwa w silnych ramionach ojca czuje się najbezpieczniej. Dla małej dziewczynki oczy taty są lustrem, w którym się przegląda. On chwali ją, jak ślicznie wygląda w nowej sukience, jak ładnie tańczy, płynnie recytuje wierszyk, jakie pyszne upiekła ciastko z plasteliny. Tato motywuje do zdobywania nowych umiejętności i sprawności, wspiera w trudnych chwilach i niepowodzeniach. Poprzez rozmowy, dysputy, konstruktywne sprzeczki uczy negocjować, rozwiązywać konflikty, szukać kompromisów. Tata kształtuje samoocenę małej kobietki, z której wyrośnie dojrzała, pewna siebie kobieta, mająca swoje zdanie, ale szanująca stanowisko innych. Mądry, odpowiedzialny tata wychowa mądrą i odpowiedzialną córkę. A to, jakie relacje nawiąże z nią w tych najmłodszych latach, wpłynie na to, jakie relacje w latach późniejszych ona będzie nawiązywała z bliskimi dla niej mężczyznami, jaką w przyszłości będzie żoną i matką. Bo to tata jest dla dziewczynki pierwszym i najważniejszym mężczyzną w jej życiu. Jeżeli tata i córka tworzą zespół, którego podstawą jest zaufanie, wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa, a komunikacja opiera się na partnerstwie i poszanowaniu drugiej strony, to w dorosłym życiu córka będzie dążyć do stworzenia takiego układu ze swoim przyszłym partnerem i szukać w nim przymiotów, które posiada jej ojciec.

Drogi Tato, jeżeli Twoja córka rysuje dla Ciebie laurki, stroi się, piecze babki z piasku, wchodzi na kolana, tuli i mówi, że jesteś najlepszy na świecie, to wykorzystaj to, żeby pokazać jej świat, nauczyć mądrych rzeczy oraz ukształtować jej osobowość. Ty najlepiej wiesz, jakiemu mężczyźnie oddasz jej rękę, kiedy będzie już dorosłą kobietą i takim wzorem mężczyzny właśnie dla niej bądź, a zyskasz szczęście swojego dziecka.

                                                                                                          Katarzyna Zychowicz

psycholog

Literatura:

Mocni ojcowie. Mocne córki. – Meg Meeker

Zadziwiający wpływ tatusia – Josh McDowell, Norm Wakefield

 

psychocare