Tata zmienia pieluszkę!

INSTRUKCJA OBSŁUGI

Zmiana pieluszki jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którym poddajemy niemowlęta. Skóra w strefie pieluszkowej jest niezwykle delikatna, a wilgoć, ograniczenie dostępu powietrza i otarcia sprawiają, że bardzo łatwo tu o podrażnienia…

czytaj więcej o przygotowaniach do zmiany pieluszki w: Kompendium wiedzy o pieluszkowaniu


KROK 1 – AUTORYZACJA ZAWARTOŚCI

Rozepnij pieluszkę, używając rzepów znajdujących się na wysokości bioderek dziecka. Rozchyl nóżki dziecka i oceń, co znajduje się wewnątrz.

STEP 1

KROK 2 – STAWIENIE CZOŁA PRZECIWNIKOWI!

Wytrzyj pośladki czystym rogiem pieluszki. 

Przytrzymaj nóżki dziecka, ale nie podnoś go za nie!

Brudną pieluszkę zwiń, zamykając ją na rzepy by później wyrzucić ją do kosza. Nie pozostawiaj jednak dziecka samego bez opieki w miejscu, w którym go przewijasz.

STEP 2

KROK 3 SZWAJCARSKA PRECYZJA = OJCOWSKA DOKŁADNOŚĆ

Chusteczkami nawilżanymi, lub wacikami zwilżonymi w ciepłej wodzie oczyść dokładnie krocze, wszystkie fałdki i zagięcia, pośladki. 

Zawsze wycieraj dziecko od przodu do tyłu. U dziewczynek – by bakterie z kału nie dostały się do pochwy i cewki moczowej. U chłopców – nie zsuwaj napletka, by zapobiec przedostaniu się bakterii do układu moczowego.

Następnie osusz skórę dziecka np. czystą pieluszką tetrową i posmaruj pośladki i okolice maścią, lub kremem pielęgnacyjnym chroniącym przed odparzeniami.

Jeśli w pokoju jest ciepło, możesz pozwolić by skóra dziecka wyschła sama. Dzieciaki uwielbiają momenty kiedy mają gołą pupę, a przy okazji ma ona okazję „pooddychać”.

STEP 3

KROK 4  – NOWA PIELUSZKA 

Chcąc włożyć nową pieluszkę, jedną dłonią unieś delikatnie pośladki dziecka, a drugą wsuń pieluszkę. Możesz także odchylić maluszka na boczek, podłożyć pieluszkę, przekręcić dziecko na drugi boczek i wyrównać pieluszkę. Takie obracanie dziecka na boki wyrabia u niego prawidłową koordynację ruchową. Nigdy nie podnoś dziecka trzymając je za nóżki.

STEP 4

KROK 5 – ZAPINAMY PIELUSZKĘ!

Ustaw pieluszkę tak, by układała się równo zarówno od strony plecków, jak i od strony brzuszka. Jeśli dziecko ma jeszcze niezagojony pępek, pamiętaj, by zawinąć górną część pieluszki tak, by nie wadziła o gojący się kikut pępowiny  – musi on mieć dostęp do powietrza i nie może ulec odmoczeniu (niektóre pieluszki dla noworodków są w tym celu specjalnie wyprofilowane).

Następnie zapnij rzepy wzdłuż wyznaczonych linii, lub – jeśli dziecko ma większy brzuszek, pod kątem, ku dołowi (wtedy, w trakcie siadania, pieluszka nie będzie upijać dziecko w brzuszek).

STEP 5

step 6

KROK 6 – AUTORYZACJA WYKONANEGO ZLECENIA

Sprawdź, czy pieluszka jest założona prawidłowo. Nie zapinaj pieluszki zbyt mocno – może ona podrażnić skórę dziecka, ani też zbyt luźno – pieluszka może przesiąkać.

Pieluszka powinna być zapięta tak, aby można było wsunąć pod nią palec wskazujący. Warto zwrócić także uwagę na falbanki pieluszki, żeby nie były one zawinięte do wewnątrz – spowoduje to wylanie się zawartości na zewnątrz, a tego nie chcemy!

STEP 6

KROK 7 – DZIĘKUJĘ ZA WSPÓŁPRACĘ MAŁY DZIDZIUSIU!

Na tym etapie możecie się przytulić i przystąpić do dalszej zabawy, lub karmienia! Pamiętaj, nawet jeśli przewijanie dziecka sprawia Ci trudność – praktyka czyni mistrza, po kilkunastu przewinięciach malucha będziesz mistrzem, być może uczącym innych zielonych ojców tego jak sprawnie i z pomysłem przewinąć malucha!

Nie zapomnij wyrzucić pieluszki!

dziękuję za współpracę

konsultacja z  położną Katarzyną Półtorak

red. DRG

baner Katarzyna Półtorak położna