Jak świętować Dzień Matki?

Kto w Waszej rodzinie zawsze pamięta o urodzinach babci, imieninach wujka i rocznicy ślubu rodziców?  Kto przed świętami Bożego Narodzenia biega po centrach handlowych obładowany torbami pełnymi podarunków dla bliskich? Kto kupuje kwiaty, wybiera prezenty i uczy dzieci wierszyka na Dzień Babci? Jeśli w tym sprawach dominuje Twoja żona, najwyższa pora trochę ją docenić.

Jeśli jesteś tatą dziecka w wieku szkolnym lub nastolatka, wystarczy mu przypomnieć, że niedługo zbliża się święto jego rodzicielki, która codziennie wkłada wiele trudu w jego wychowanie. Na pewno będzie mieć wiele kreatywnych pomysłów jak sprawić przyjemność mamie.

W przypadku, kiedy Twoja pociecha przysłowiowo  „sięga głową ponad stół”, trzeba trochę pomóc. Niemowlak też nie jest zwolniony z celebrowania Dnia Matki. Gwarantuję, że zobaczysz przeogromną radość swojej partnerki, kiedy 26 maja przyniesiesz jej rano do łóżka Wasze maleństwo trzymające z maleńkiej rączce pachnące konwalie.

Mała lista pomysłów

  • Laurka – Kiedy dzień wcześniej Mama wyjdzie po zakupy,  chwyćcie kartkę, kredki, mazaki, kolorowy papier i stwórzcie jakieś dzieło.
  • Śniadanie do łóżka – Możecie wstać wcześniej i wspólnie z dzieckiem przygotować  warzywne kolorowe kanapki, które zaniesiecie Mamie.
  • Kwiaty – Nawet mlecz zerwany pod blokiem potrafi wywołać radość.
  • Piosenka, wierszyk – Jeśli masz w domu przedszkolaka, na pewno już umie już coś stosownego na tę okoliczność. Jeśli nie, możesz spróbować nauczyć swoje dziecko krótkiej rymowanki. Może sam pamiętasz coś jeszcze z dzieciństwa? Zobacz jakie to proste:

Mamo, mamo, co Ci dam? Jedno serce tylko mam! A w tym sercu róży kwiat … mamo, mamo … żyj sto lat!

  • Upominek – Jeśli możecie pozwolić sobie na prezent, wspólnie z dzieckiem wybierzcie coś osobistego. Kolczyki, apaszka czy pięknie zapakowane mydełko, w przeciwieństwie do patelni powinny być strzałem w dziesiątkę.

Co daje świętowanie Dnia Matki dziecku?

Postarajcie się spędzić ten dzień wspólnie. W ten sposób uczysz dziecko, jak ważna jest rodzina. Pokazujesz, że powinno doceniać się innych, okazywać miłość i wdzięczność, że nawet krótki wierszyk potrafi wywołać radość. To Ty jestem dla swojego dziecka wzorem. Od Ciebie się uczy szacunku do ludzi.

I pamiętaj, że już za miesiąc jest Twoje święto…

Marika Żyrek

psycholog