„Tato”

„Tato” – dramat obyczajowy Macieja Ślesickiego, to historia przedstawiająca Bogusława Lindę w roli  ojca walczącego o prawa do opieki nad dzieckiem.

Michał (Bogusław Lina) to operator telewizyjny, człowiek zapracowany, który w domu jest raczej gościem. Wszystkie obowiązki domowe i opieka nad kilkunastoletnią córką przypadają żonie. Nie jest złym człowiekiem i byłby dobrym ojcem, jednak ciągłe przebywanie w pracy nie pozwalają mu na to, by odpowiednio zająć się rodziną.

Mężczyzna zauważa jednak problem dopiero wtedy kiedy jego żona Ewa (Dorota Segda) zwraca na siebie uwagę poprzez samookaleczenie i oskarżenie Michała o pobicie. Następnie matka zabiera córkę i wyprowadza się z domu do rodziców.  Kobieta próbuje w ten sposób pokazać mężowi, że jego ciągła nieobecność oraz brak odpowiedniego zainteresowania rodziną jest odczuwalny nie tylko dla niej.

Składa pozew o rozwód. Na tym etapie zdesperowanemu ojcu pozostała tylko walka o względy dziecka. Jednak, jak wkrótce się okazuje ojciec tak naprawdę niewiele wie o swojej córce, jej zainteresowaniach i potrzebach. Miłość, jaką darzy Kasię (Aleksandra Maliszewska), a właściwie uczucie, które jest odkrywane w kryzysowej sytuacji sprawia, że mężczyzna musi stanąć na wysokości zadania by nie utracić praw rodzicielskich. Ojciec ma przed sobą bardzo trudną drogę. Sąd, jak w większości przypadków rozwodowych, jest po stronie matki. Babcia (Teresa Lipowska) usilnie stara się, aby ograniczyć kontakty ojca z dzieckiem. Cała ta sytuacja staje się bardzo skomplikowana, jednak Michał nie poddaje się do końca z całych sił próbując, odzyskać swoją córkę.

Historia bardzo wzruszająca, pokazuje jak silna potrafi być miłość ojca do dziecka. Historia walki o prawa rodzicielskie ukazuje nie tylko  smutną historię, ale porusza też temat tabu. Samotny ojciec, przeciwko kochającej matce przed sądem to praktycznie zawsze sprawa wygrana dla tej drugiej strony. Jest to jeden z najlepszych filmów Macieja Ślesickiego. Można nawet rzec – film obowiązkowy dla każdego „taty”!

Patrycja Niemyjska