Tato, moja głowa już tego nie mieści! – Pamięciowe pogotowie

Wielu uczniów, na każdym poziomie nauczania deklaruje, że „po prostu nie może czegoś zapamiętać”. Czy faktycznie są to problemy z pamięcią? Być może tak, ale warto to sprawdzić! W większości przypadków jest to po prostu brak zaangażowania w naukę spowodowany brakiem zainteresowania .

Jak to działa?

Jeśli dziecko po godzinach monotonnej nauki stwierdza, że „po prostu nie może” czegoś zapamiętać nie denerwuj się … Na początek sprawdź pamięć dziecka. Zapytaj o to czym się interesuje. Niech opowie Ci bardzo dokładnie – koniecznie ze szczegółami. Jeśli to zrobi powiedz:

Potrafisz zapamiętać naprawdę bardzo dużo rzeczy, które Cię pasjonują. Dlatego nie martw się, to oznacza, że masz naprawdę świetną pamięć! Jeśli w podobny sposób zainteresujesz się tym tematem, będziesz mógł zapamiętać go równie dobrze!

Następnie pomóż dziecku wdrożyć się w „oporny temat”. W miarę możliwości stosuj analogię do rzeczy i spraw, które są mu bliskie. W ten sposób umysł dziecka będzie kojarzył rzeczy nowe z rzeczami, które są mu już bardzo dobrze znane. Tylko przez świadome skojarzenia można dobrze i skutecznie wyćwiczyć dobrą pamięć.

jak to działa

Techniki zapamiętywania

Zwane również mnemotechnikami, lub mnemikami ( od greckiego: mneme – pamięć) dotyczą wiedzy o sposobach zapamiętywania, określają także metody szybkiego zapamiętywania. Bazują one na kojarzeniu słów, idei i obrazów w celu usprawnienia procesu zapamiętywania wykorzystując zdolności umysłowe – wizualne, werbalne, matematyczne lub logiczne.

Cztery podstawowe mnemotechniki to:

  • Technika Loci (łac. miejsce – locus, w liczbie mnogiej loci) – polecana jest tym, którzy łatwiej zapamiętują wizualnie. Polega na przywoływaniu „żywych obrazów”, które z kolei ułatwiają zapamiętywanie dat, faktów, liczb. Praktyka: By zapamiętać np. liczby wyobraź sobie miejsce i zbiór związanych z nimi sytuacji. Na przykład, Twój ulubiony sklep i przedmioty, które zawsze w nim oglądasz. Kiedy pytasz sprzedawcę o ich ceny jesteś zażenowany ich wysokością. Ceny Twoich ulubionych produktów to np. daty ważnych wydarzeń. (źródło zdjęcia: pressoffice.pl). Spójrzcie na obrazek poniżej. Albo to bardzo dziwny sklep, albo daty z historii Polski zaszyfrowane w cenach produktów.

loci

  • Słowa  „haki”  (lub tzw. „słowa wieszaki”) – technika ta opiera się na tworzeniu rymów do liczb, a wraz z nimi fikcyjnych historyjek, które mają nam ułatwić zapamiętanie ciągu czynności. Praktyka: uczeń ma ustnie zaprezentować klasie referat i ciężko mu zapamiętać jego konstrukcję. Alternatywą dla planu wypowiedzi będzie skorzystanie ze słów „haków”.

słowa haki

 

  • Akronimy – to słowa, lub zdania utworzone specjalnie po to by ułatwić zapamiętanie nazw, lub ciągu liter, liczb. Słowa tworzone są od pierwszych liter (lub od pierwszych paru liter) nazw, które mają zostać zapamiętane. Z wymyślonych słów możemy następnie tworzyć zdania, które będzie nam najprościej przypomnieć sobie w każdej sytuacji.

Dorota Kaliciak

  • Indeksowanie danych – polega na tworzeniu „nalepki”, etykiety dla danej informacji. Metoda ta oparta jest chyba najbardziej na naszej wyobraźni.  Polega na tworzeniu „drzewa” zależnych od siebie elementów. Na przykład jeśli musimy zapamiętać tytuł, każdemu słowu z tego tytułu przydzielamy obraz. Obrazy te zależne od siebie tworzą scenkę. Przypominając sobie kolejne jej elementy przypominamy sobie nazwy wchodzące w skład tytułu.
  • Wierszyki – rymowanki„pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”, „uje się nie kreskuje” itp. to przykłady rymowanek, które ułatwiły nam zapamiętanie wiadomości z chemii i języka polskiego. Rymowanki tworzyć możemy sami. Z czego? Ze słów, liczb, informacji, które mamy zapamiętać.

Literatura:

  1. F. Żurakowski Jak uczyć się szybko i skutecznie
  2. A. Bubrowiecki Popraw swoją pamięć

red. DRG