Telefoniczny niezbędnik rodzica!

Każdemu z nas po nocach śnią się sytuacje „co bym zrobił gdyby”. Te sny to zazwyczaj koszmary, w których stoimy przed koniecznością udzielenia komuś pomocy, ratunku a zamiast ruszać do działania nasze ciało sparaliżowane jest kompletną bezradnością. Nikomu takich sytuacji nie życzymy. Warto jednak mieć pod ręką ważne telefony, które w chwili zagrożenia mogą pomóc nam uratować siebie i dziecko.

 

Telefony alarmowe:

112 – numer alarmowy, wszystkie służby, z telefonu komórkowego

997 – policja

999 – pogotowie ratunkowe

998 – straż pożarna

986 – straż miejska

984 – pogotowie rzeczne

985 – ratownictwo morskie i górskie

Telefony techniczne:

991 – pogotowie energetyczne

992 – pogotowie gazowe

993 – pogotowie ciepłownicze

994 – pogotowie wodno – kanalizacyjne

982 – pogotowie dźwigowe

Pomoc dla dzieciaków:

800 12 12 12Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111Telefon Zaufania Dzieci i Młodzieży – Fundacja Dzieci Niczyje

Ludzie zaginieni:

997 – policja

0 801 24 70 70ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi zaginionych

Pamiętaj!

  1. Im wcześniej wezwiesz pomoc, tym lepiej.
  2. Informacje przekazuj w sposób zwięzły.
  3. Musisz podać dane takie jak: miejsce i rodzaj zdarzenia, ilość poszkodowanych osób, stan poszkodowanych oraz w jaki sposób do tej pory udzielono im pomocy, swoje dane personalne (jeśli to ty wzywasz pomoc – imię, nazwisko, numer telefonu – służy to nie tylko temu by służby ratunkowe miały z Tobą kontakt, lub udokumentowały zdarzenie, ale też w przypadku trudności w odnalezieniu wskazanego miejsca, do odnalezienia go mogą użyć właśnie tych danych).
  4. Jeśli adres, który podajesz wzywając pomoc jest trudny do odnalezienia podaj charakterystyczne punkty, dzięki którym służby szybciej dotrą na wyznaczone przez Ciebie miejsce.
  5. Opisując stan osób poszkodowanych przekaż służbom ratunkowym odnoszące się do następujących informacji: czy poszkodowany jest przytomny, nieprzytomny, splątany, czy pobudzony?
  6. Pomoc jakiej udzieliłeś osobie poszkodowanej do tej pory – jeśli zrobiłeś coś nie tak osoba, z którą rozmawiasz przez telefon może poinstruować Cię odnośnie dalszej pomocy.