Test na ojcostwo – kiedy, jak i dlaczego?

Powszechnie wiadomo, że „życie to nie bajka”, a ideał rodziny przedstawiany przez media, lub ten propagowany przez instytucje prorodzinne, czy Kościół nie zawsze bliski jest rzeczywistemu obrazowi. Problemy codzienne są nieodłączną częścią życia, niekiedy jednak zdarzają się trochę inne, większe komplikacje… co wtedy?

W niektórych życiowych sytuacjach i okolicznościach, na pewno nie jeden, nie trzech, ani nawet nie dziesięciu mężczyzn zadawało sobie pytanie „czy to dziecko jest na pewno moje?” Czasami jest to spowodowane trudną sytuacją w związku,  ciągłymi kłótniami, czasem niepewnością – na przykład przy związku na odległość. Powodów może być tak wiele ile par, jednak najważniejsze to zadać sobie pytanie czy na pewno są one dostatecznie duże aby robić coś takiego? Test na ojcostwo to w końcu oznaka braku zaufania do partnerki, z którą spodziewamy się dziecka.

W pojedynkę, czy we dwoje?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na to, aby taki test wykonać, należy się poważnie zastanowić nad tym, czy chcemy aby nasza partnerka o tym wiedziała. Nie ma co ukrywać  –  bezpośrednie wyjście z taką prośbą może automatycznie zakończyć związek i zniszczyć rodzinę. W większości przypadków pierwsza myśl skłoni do wybrania tej właśnie opcji. Istnieje bowiem możliwość wykonania testu na ojcostwo bez udziału matki. W przypadku gdy jest to test sądowy, potrzeba obojga rodziców. Prywatnie można jednak wykonać go samemu, należy pamiętać przy tym, że prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa maleje nieznacznie w stosunku do testu, w którym badana była także matka. Badane są  bowiem jedynie cechy przekazane od ojca.

Gdzie można wykonać test na ojcostwo?

Wystarczy wyszukać najbliższa placówkę, która umożliwia takie badania. Jeżeli nie chcesz wychodzić z domu możesz test zamówić także przez internet, cena jednak może zwalić Cię z nóg, a wynik budzić wątpliwości.

W sieci znaleźć możesz wiele stron internetowych oferujących taką  możliwość. Wystarczy jedynie:
1. Zamówić zestaw do pobrania materiału do badań.
2. Samodzielnie pobrać materiał genetyczny od dziecka, domniemanego ojca oraz jeśli to możliwe od matki dziecka.
3. Przesłać próbki do analizy adres Laboratorium.
4. Odebrać wynik badania osobiście, listownie lub telefonicznie.

Jak to się robi?

Na szczęście, w dzisiejszych czasach test DNA jest całkowicie bezbolesny. Dzieje się tak dlatego, iż standardowym źródłem materiału do badania nie jest krew, ale wymaz z nabłonka wewnętrznej strony policzka. To sprawia, że ustalenie ojcostwa staje się proste. Umożliwia to też wykonanie takiego testu całkowicie bez wiedzy matki, jeżeli ktoś podjął taką decyzję.

Ile trzeba czekać?

Wyniki dostępne są zazwyczaj po upływie 12 do 14 dni roboczych od dnia dostarczenia próbek do laboratorium. Oczywiście wiadomo, że jeżeli zapłaci się więcej, można czas ten skrócić nawet do 7 dni. Choć badanie nie jest tanie, osób, które naprawdę czują potrzebę wykonania testów zapewne to nie zniechęci. Cena zwykłego badania rozpoczyna się od 850 zł. 1300zł zapłacą Ci, którzy wyniki chcą poznać wcześniej. Do tego oczywiście należy doliczyć profesjonalny zestaw patyczków i pojemniczków, za który musimy dołożyć około 80zł.

Jeżeli natomiast zajdzie potrzeba aby wykonać badania w związku ze sprawą sądową, zapłacimy około 1600zł.

Istnieje również tak zwane „badanie z mikrośladów” stosowane wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie możemy zdobyć standardowego materiału biologicznego. DNA można wyizolować z materiałów takich jak

 • plamy krwi
 • włosy z cebulkami – około 8 – 10 włosów
 • niedopałek papierosa
 • zużyty patyczek higieniczny
 • guma do żucia
 • szczoteczka do zębów
 • zużyta chusteczka higieniczna
 • znaczek pocztowy
 • zużyta prezerwatywa lub ślady nasienia
 • ślady śliny

oraz wiele innych materiałów. 

W takim przypadku wyniki dostajemy po około 14 dniach a cena to 1200zł

Jak wyglądają wyniki?

Istnieją dwie możliwości:

 1. Prawdopodobieństwo ojcostwa wynoszące 99% lub więcej oznacza, że domniemany ojciec nie jest wykluczony jako biologiczny ojciec dziecka
 2. Prawdopodobieństwo ojcostwa wynoszące 0% oznacza, że o domniemany ojciec jest wykluczony jako biologiczny ojciec dziecka.

Od tego jaki otrzymamy wynik będzie zależała przyszłość związku, rodziny, całe dalsze życie. Co jeżeli wynik będzie negatywny? Kiedy okaże się że dziecko, które kochamy, nasz jedyny syn nie jest wcale nasz? Jak można się czuć wychowując cudze dziecko nawet o tym nie wiedząc? Czy fakt, że nie jesteś biologicznym ojcem zmienia uczucia do dziecka? Czy to powód aby porzucić swoją pociechę? Czy to powód by burzyć wszystko co tak długo budowałeś? Prawda jest taka że to czyje są dzieci pod względem biologicznym nie ma decydującego znaczenia. Najważniejsza jest bowiem miłość i wychowanie, którymi je obdarzasz. Twoje dziecko jest częścią Twojego życia. Jeśli także nachodzą Cię podobne wątpliwości, wróć do fundamentalnego pytania: „czy robić test na ojcostwo?”

Rayner