Trudy opieki nad osobami starszymi

Każdy z nas kiedyś się zestarzeje i stanie się coraz mnie sprawny fizycznie i umysłowo. Boimy się o tym myśleć, ale kiedy zaczynamy dostrzegać, że z sił opadają nasi rodzice czas zastanowić się nad tym w jaki sposób powinniśmy się nimi opiekować. Oczywiście jest to sprawa niezwykle delikatna i wpływa na nią mnóstwo czynników, ale każdy z nas w jakimś momencie musi stanąć przed tym trudnym wyborem.

Jeśli osoba starsza nie jest obłożnie chora, a tylko potrzebuje pomocy w codziennym życiu, zwykle wystarcza propozycja wspólnego zamieszkania, choć to również bywa uciążliwe dla obydwu stron. Kiedy jednak nasz rodzic wymaga całodobowej opieki często jedynym rozwiązaniem może okazać się dom opieki.

Jak to działa?

Obecnie oprócz państwowych domów opieki do wyboru mamy również te prywatne. W tym drugim przypadku nie musimy się przejmować wieloma dokumentami, które trzeba zebrać, albo kolejką i długim okresem oczekiwania na miejsce, ale oczywiście prywatne placówki są znacznie droższe od tych państwowych. Koszt miesięcznego pobytu może w nich bowiem sięgać nawet kilka tysięcy złotych. Z tego powodu większość osób decyduje się na złożenie podania o przyjęcie do państwowego domu opieki.

Wspomniany wniosek należy złożyć w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej, a następnie oczekiwać na wizytę pracownika socjalnego. Jego zadaniem jest przeprowadzenie z nami wywiadu środowiskowego, dzięki któremu będzie w stanie określić sytuację zarówno bytową jak i materialną osoby, która stara się o miejsce w domu opieki. Taki wniosek to jednak nie wszystkie dokumenty jakie należy zgromadzić podczas całego procesu. Jednym z najważniejszych spośród nich jest zaświadczenie od lekarza rodzinnego, które potwierdzi konieczność otoczenia chorego stałą opieką. W przypadku gdy bliska nam osoba starsza zmaga się z chorobą psychiczną, będziemy potrzebowali zaświadczenia również od psychiatry. Poza tym należy przygotować zaświadczenie o dochodach rodziny oraz decyzję ZUS o przyznaniu renty lub emerytury.

Oczywiście pobyt w domu opieki jest odpłatny, a koszty z nim związane pokrywane są w części z renty lub emerytury pensjonariusza. Kwota ta, według przepisów prawa, nie może jednak przekroczyć 70% takiego miesięcznego dochodu, resztę musi dopłacić rodzina osoby starszej. Jeśli ją na to nie stać koszty te ponosi gmina, w której mieszkała taka osoba.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając dom opieki, na przykład dla naszego rodzica, chcemy aby był on jak najlepszy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych placówek. Czasem z pozoru nieistotne szczegóły mogą zaważyć na komforcie mieszkania oraz naszej ostatecznej decyzji.

Bardzo ważna jest sama lokalizacja, a więc to w jakim miejscu znajduje się konkretna placówka. Najlepiej jeżeli będzie ona blisko naszego miejsca zamieszkania co ułatwi częste odwiedzanie naszego rodzica, ale trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy jest to miejsce spokojne, ciche i otoczone zielenią.

Dopytajmy dokładnie jakie usługi wliczone są w koszt pobytu w konkretnych domach opieki. Chodzi tutaj na przykład o opiekę lekarską, rehabilitację czy też organizację warsztatów zajęciowych dla pensjonariuszy. Sprawdźmy także ile posiłków dziennie jest zapewnionych oraz jak wygląda grafik odwiedzin.

Każdy dom opieki różni się między sobą, dlatego warto na własne oczy przekonać się jak opieka w nim wygląda naprawdę. Jeśli umówimy się wcześniej na taką wizytę możemy naocznie sprawdzić czy jest on odpowiednio dostosowany do potrzeb naszego rodzica, a to z pewnością ułatwi nam podjęcie słusznej decyzji.

Artykuł powstał we współpracy

z NZOZ Kasmin prowadzącym dom opieki w Drożdżówce (koło Warszawy).

Jak punkt opieki nad seniorami Kasmin świadczy również usługi rehabilitacji.