Ustalenie ojcostwa w ciąży – porównanie dostępnych metod

Test na ojcostwo w ciąży jest badaniem stosunkowo nowym na polskim rynku. Niestety krajowe laboratoria genetyczne nie dysponują na chwilę obecną możliwością analizowania wolnego DNA płodu (cffDNA), co jest niezbędne do ustalenia pokrewieństwa pomiędzy domniemanym ojcem a badanym dzieckiem jeszcze na etapie prenatalnym. Dzięki współpracy z renomowanymi zagranicznymi ośrodkami pacjenci z Polski mają jednak możliwość wykonania takiego badania także na terenie kraju.

W chwili obecnej do dyspozycji mamy dwa rodzaje testów ojcostwa w ciąży. Różnią się one zarówno ceną jak i też wykorzystywaną metodą badawczą. Czy różnice te są rzeczywiście istotne? Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu badanie?


Klasyczna metoda STR w ustaleniu ojcostwa w czasie ciąży

Standardowe testy (po urodzeniu dziecka) wykonuje się metodą STR.  Na rynku dostępne są też testy prenatalnego ojcostwa, które wykorzystują jej odmianę (Mini STR). Choć jest ona bardzo skuteczna w przypadku badań ojcostwa po urodzeniu dziecka, to przy testach w czasie ciąży nie zawsze jest wystarczająco czuła.

Dzieje się tak dlatego, że metoda STR wymaga dłuższych fragmentów DNA (ok. 300-500 par zasad), podczas gdy wolne DNA płodu jest krótkie (ok. 160 par zasad). Czułość tej metody w tym przypadku jest zatem dużo niższa. Aby ją zwiększyć zaleca się włączenie do badania wszystkich domniemanych ojców. Wykorzystywana metoda nie pozwala bowiem na potwierdzenie ojcostwa a jedynie na wykluczenie.

Koszt takiego badania na ojcostwo w ciąży wynosi ok. 3 500 zł. Cena ta dodatkowo obejmuje możliwość zweryfikowania wyniku już po urodzeniu dziecka (do 6 miesięcy).

Badanie ojcostwa przy użyciu metody SNP

Badanie to oparte jest na technologii SNP wzbogaconej o algorytmy matematyczne. Wykonywane jest ono przez amerykański koncern Natera. W Polsce oferuje je  m.in. testDNA Laboratorium. SNP to niezwykle czuła technologia, która pozwala na analizowanie nawet bardzo małych fragmentów DNA.

Wadą tego testu jest niewątpliwie cena – 6 000 zł. Odznacza się on jednak czułością równą tej, jaka charakteryzuje badania ojcostwa wykonywane już po urodzeniu dziecka. Nie tylko zatem wyklucza biologiczne ojcostwo danego mężczyzny ale też potwierdza je z dużym prawdopodobieństwem (powyżej 99,9%).

Metoda SNP uznawana jest za jedną z najdokładniejszych na świecie. Pozwala na skuteczne ustalenie ojcostwa już od 10 tygodnia ciąży. W badaniu nie musi brać udziału więcej niż jeden domniemany ojciec. Wynik nie jest weryfikowany po urodzeniu dziecka ponieważ czułość wykorzystywanej metody gwarantuje pewny rezultat.

Podsumowując, oba typy testów na ojcostwo w ciąży mają swoje wady i zalety. Niemniej jednak najważniejszym kryterium wyboru w tym przypadku jest czułość i dokładność stosowanej metody. Rezultat tego badania przesądza bowiem często o dalszym losie partnerów. Nie może on zatem budzić żadnych wątpliwości.

Barbara Prokurat

ekspert do spraw ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (biegły sądowy)

testDNA Services Sp. z o.o.

Bez tytułu