Utrata przytomności – pierwsza pomoc

Utrata przytomności może zdarzyć się nagle i trzeba być na nią przygotowanym. Może również iść w parze z zatrzymaniem oddechu i krążenia. Poznaj objawy i postępowanie, aby nie stracić zimne krwi.

Utrata przytomności charakteryzuje się głębokim uśpieniem i brakiem reakcji na bodźce. Może mu towarzyszyć blade lub sine zabarwienie skóry (przy niedotlenieniu, zapaści czy krwawieniach wewnętrznych), bądź czerwone zabarwienie skóry (przy gorączce i udarze cieplnym)

Postępowanie:

  1. Spróbuj ustalić przyczynę utraty przytomności.
  2. Potrząsaj ramieniem dziecka, mówiąc przy tym głośno. Jeśli dziecko nie reaguje masz do czynienia z omdleniem.
  3. Sprawdź oddech dziecka.
  4. Sprawdź tętno dziecka.
  5. Wezwij karetkę.
  6. Jeśli dziecko oddycha ułóż je w pozycji bezpiecznej.
  7. Jeśli dziecko nie oddycha zacznij sztuczne oddychanie i masaż serca.

Spróbuj ustalić przyczynę utraty przytomności. Sprawdź czy dziecko się przewróciło, zraniło, czy ma gorączkę, lub wręcz przeciwnie czy jest blade, a może choruje na cukrzycę i spadł mu poziom cukru

Potrząsaj ramieniem dziecka, mówiąc przy tym głośno. Potrząsanie powinno być energiczne, i w miarę mocne. Ale nie chodzi tu o wstrząsanie całym ciałem dziecka. Jeśli dziecko nie reaguje masz do czynienia z omdleniem.

Sprawdź oddech dziecka. Zbliż swój policzek do ust dziecka, a oczy skieruj na jego klatkę piersiową. Sprawdź oddech na trzy sposoby. Widzę (unoszącą się klatkę), słyszę (świst wydychanego powietrza), czuję (podmuch wydychanego powietrza na policzku).

Sprawdź tętno dziecka. Tętno możesz sprawdzić na szyi dziecka, lub na nadgarstku. Sprawdzaj zawsze palcem wskazującym i środkowym (nigdy kciukiem, bo on ma swoje własne tętno).

Wezwij karetkę. Zadzwoń pod 999, lub poproś kogoś żeby to zrobił. Podaj dokładnie i wyraźnie swoje dane, adres, wiek dziecka, opisz co się stało i wysłuchaj co przyjmujący zgłoszenie ma Ci do powiedzenia. Może będzie chciał Cię instruować co robić dalej.

Jeśli dziecko oddycha ułóż je w pozycji bezpiecznej. – Patrz foto. Jeśli wiesz, że dziecko doznało urazu głowy lub szyi staraj się go nie ruszać. Jeśli przyczyną było np. nagły spadek ciśnienia krwi możesz dziecko ułożyć na plecach i unieść jego nogi o 45 do 90 o . Możesz także poluzować ubranie pod szyją i zapewnić maksymalny dostęp powietrza.

Jeśli dziecko nie oddycha zacznij sztuczne oddychanie i masaż serca. Patrz:  Bezdech i zatrzymanie krążenia.

1

Uklęknij obok dziecka, podłóż odpowiednią rękę dziecka pod jego ciało, tak głęboko jak to możliwe. Według nowych zaleceń możesz też odwieść rękę dziecka o 90 stopni od ciała.

2

3

Podnosząc dziecko za biodra i ramiona przeciwległej strony przyciągnij je do siebie.

4

Przesuń ją lekko do tyłu. Drugą rękę dziecka podłóż pod leżący na podłodze policzek. Według nowych zaleceń: połóż drugą rękę na ramieniu poprzecznie, potem wsuń pod policzek.

5

W ten sposób unikniesz przedostania się krwi, lub wymiocin do dróg oddechowych (to może prowadzić do uduszenia).

6

źródło fotografii: „Domowy pediatra” – G. Kilian-Kornell, A. Eiden

Pamiętaj!

Nigdy nie dawaj nieprzytomnemu nic do picia, ani jedzenia!

Nawet u przytomnego dziecka po zasłabnięciu sprawdzaj co jakiś czas oddech i tętno, aż do przyjazdu karetki.

Katarzyna Półtorak

położna

baner Katarzyna Półtorak położna