„W pogoni na szczęściem” – szczęśliwy tata w tarapatach

Fabuła tego filmu opartego na faktach została osnuta wokół kwestii związanych z wytrwałym poszukiwaniem szczęścia. Główny bohater, ojciec samotnie wychowujący 5-letniego synka, zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Wielką niezłomnością charakteru pokazuje, że zawsze trzeba walczyć o szczęście: nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz. Masz jakieś marzenia, spełnij je. Ludzie mówią, że się nie da, kiedy sami czegoś nie potrafią. Chcesz czegoś, to walcz i już.

Czym zatem jest szczęście, skoro tak wiele trudu kosztuje jego poszukiwanie?Pogonią za karierą i zarobkami? A może troską o dobro kochanej osoby? Chociaż              bohater filmu stał się milionerem, to jednak nie pieniądze i kariera, lecz wielka miłość do syna stanowiła główny motyw jego determinacji.

I choć tak wiele od nas samych zależy, to jednak nie powinniśmy polegać tylko na sobie i zapominać o Bogu, który jest źródłem prawdziwego szczęścia. Fragment filmu ukazujący wspólną modlitwę w gronie bezdomnych, przywołuje na myśl znaczenie wsparcia Boga w naszej walce o szczęście. Nie jesteśmy sami, nawet wtedy kiedy wydaje się, że już wszystko obróciło się przeciwko nam: Panie nie ruszaj tej góry, lecz daj siłę by się na nią wspiąć. Niosę ciężar tak wielki, nie mam siły już iść, ale nie poddam się, bo mi obiecałeś, że będziesz na mnie czekał.

Z filmu wyłania się obraz pochwały niezłomnej miłości ojca do syna, a także  zadumy nad kruchością ludzkiego szczęścia. Czy szczęście w ogóle można osiągnąć? Chris Gardner wyraża myśl, że za szczęściem możemy tylko gonić, że nigdy nie będzie nam dane. A jeśli już uda się odnaleźć spełnienie – to będzie krótka chwila szczęścia. Perspektywa ulotności szczęścia wcale nie musi oznaczać pesymizmu – wręcz przeciwnie. Należy jeszcze bardziej doceniać każdą chwilę życia i szukać wartości nieprzemijalnych, szczęścia, które nigdy nie ustanie.

Jurek Jabłoński

Magister teologii

nauczyciel naturalnego planowania rodziny

dyplomowany pracownik socjalny

katecheta z siedmioletnim stażem pedagogicznym

 Bez tytułu