Własna firma – od czego zacząć?

Podjąłeś decyzję – chcesz otworzyć własną firmę. Od czego jednak zacząć własne kroki? Może od pójścia do urzędu? A może od szukania siedziby? Czy jednak lepiej od razu promować się wśród klientów? Otworzenie własnej działalności wymaga przemyślenia wielu kwestii, a ilość spraw, jakie trzeba zaplanować, wydaje się nie mieć końca. My jednak podpowiadamy, jaką przyjąć strategię.

Po pierwsze pomysł

Zanim otworzysz działalność – musisz wiedzieć, co chcesz robić. A przede wszystkim, czy Twój pomysł ma szansę zadziałać. Idealnym sposobem jest sprawdzenie, jak radzą sobie ludzie, którzy robią to samo, co Ty. Jakie metody promocji stosują? Jacy klienci do nich trafiają? Dobre zbadanie rynku pozwoli uniknąć wielu kłopotów. Jeśli Twoja oferta jest unikalna – po prostu spróbuj zaoferować ją potencjalnym klientom. Wykonaj 10 prób i poproś o ocenę Twojego produktu bądź usługi – uważnie słuchaj, możesz dzięki temu poprawić już na wstępie słabe punkty. Następnym punktem jest stworzenie biznesplanu – ale nie laurki dla banku lub innej instytucji, lecz na nasze własne potrzeby. Warto w nim szczerze ocenić wszystkie zagrożenia oraz problemy, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Oprócz biznesplanu dobrze zrobić sobie listę obowiązków do załatwienia, a później trzymać się jej w miarę możliwości.

Rejestracja działalności

Jeśli mniej więcej mamy zarys działania i jesteśmy zdecydowani na otwarcie działalności – czas ją zarejestrować. Formalności, jakie mamy do załatwienia w urzędzie, zostały ograniczone. Najlepiej wybrać się do Urzędu Miasta, tam dostaniemy wszystkie potrzebne formularze.
Jeśli nie zamierzamy rejestrować działalności w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani lub gdzie mieszkamy – musimy poszukać siedziby. Mamy kilka możliwości: możemy wynająć biuro, kupić odpowiednią nieruchomość lub wynająć wirtualny adres.

Zadbaj o warunki pracy

Jeśli już mniej więcej wiesz, gdzie mieścić się będzie Twoja siedziba – zadbaj o wygodne miejsce do pracy, chyba, że podpunkt ten Cię nie dotyczy. Jeśli jednak większość czasu spędzać będziesz przy biurku, zdecyduj się na zapewnienie sobie komfortu. Warto zainwestować trochę w odpowiednie meble oraz elegancki wystrój wnętrza, zwłaszcza jeśli odwiedzać Cię będą klienci. Osobiście polecamy meble gabinetowe firmy Wuteh. Nie zapomnij także o wygodnym fotelu do pracy przy komputerze. Komfort pracy, zwłaszcza na początku, jest niezwykle ważny. Przygotuj się, że na początku będziesz miał jej znacznie więcej, niż później.

Reklama dźwignią handlu

Otwierając własną działalność, masz dwie możliwości: albo inwestujesz w nią albo starasz się zrobić wszystko własnymi rękoma. Można także wybrać drogę pośrednią: samemu np. drukować ulotki, ale zlecić komuś pozycjonowanie. Jeśli zależy Ci bardzo na cięciu kosztów, ale masz sporo wolnego czasu – możesz sam zająć się reklamą w internecie. Dodanie ogłoszeń w serwisach, stworzenie ciekawych artykułów na blogi eksperckie lub fanpage’a na Facebooku nie kosztuje nic, a może przyczynić się do wzrostu liczby klientów.