Wpływ biernego palenia na zdrowie dziecka

Ponad 60% dzieci w Polsce ma do czynienia w swoich domach z biernym paleniem, czyli przebywaniem w miejscach, w których ktoś z dorosłych pali papierosy. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że paląc przy dziecku do bardzo młodego organizmu jest wchłanianych mnóstwo, niszczących zdrowie, związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Bierne palenie dziecka, w zasadzie już od samego poczęcia w łonie matki, do czwartego roku życia, niesie za sobą największe ryzyko zagrożenia jego zdrowia!

Skutki biernego palenia wśród dzieci

  • ostre i przewlekłe choroby oskrzeli i płuc,
  • astma oskrzelowa,
  • częstsze zachorowania na ostre i przewlekłe choroby ucha środkowego,
  • zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)
  • zmiany fizjologiczne w organizmie, które mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia,
  • zwiększone ryzyko występowania niektórych postaci nowotworów u ich dzieci,
  • palenie przez matkę w okresie ciąży może być przyczyną niewydolności płuc dziecka,
  • mniejsza waga noworodka,
  • zwiększenie ryzyka wystąpienia komplikacji podczas porodu.

Jeśli świeżo upieczona mama karmi piersią, nie powinna palić papierosów! Nikotyna przedostaje się do produkowanego, w organizmie matki, mleka przez co wszystkie niebezpieczne związki łatwo są wchłaniane przez noworodka. Matka- palacz przyczynia się więc, w dużym stopniu, do kolek swojego małego dziecka i dolegliwości ze strony układu trawiennego. Palenie papierosów w czasie laktacji powoduje jej zaburzenia, a w związku z tym może doprowadzić do trudności z wydzielaniem pokarmu oraz szybszej jego utraty.

Jak uchronić dziecko przed biernym paleniem?


W trosce o zdrowie swojego dziecka, rodzice powinni wprowadzić w domu i jego obrębie całkowity zakaz palenia papierosów. Powinien dotyczyć on nie tylko domowników, ale także wszystkich gości. Niewiele zmienia palenie przy otwartym oknie, bądź na balkonie, ponieważ niewidoczny dla Was dym i tak przedostaje się do wnętrza budynku. Rodziny mieszkające w blokach są jeszcze bardziej narażone na działanie dymu tytoniowego, ponieważ przedostaje się on przez ściany i wspólny system wentylacji.

Dzieci są narażone na bierne palenie nie tylko w swoich damach, ale przede wszystkim w miejscach publicznych: przystanki autobusowe, restauracje, place zabaw. Nie bez powodu istnieją liczne zakazy palenia, których niestety nie wszyscy dorośli przestrzegają. A to właśnie oni dają przykład dzieciom, tworząc negatywne wzory do naśladowania.

red. MG