Wspólny urlop? Jak planować, by wydać mniej?

Urlop – odpoczynek od pracy, czas na relaks i spędzenie wspólnych chwil z rodziną. Jednak organizacja rodzinnych wakacji często dla obojga rodziców jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zorganizować wyjazd, który będzie udany, miejsce ciekawe, a wszyscy członkowie rodziny zadowoleni i wypoczęci, a także … jak przy tym wydać najmniej pieniędzy? 

Pierwsze ustalenia dotyczyć powinny miejsca, w które chcielibyście wyjechać. Polska, czy może raczej Chorwacja. Węgry czy Egipt? Wybór zazwyczaj jest duży, jednak Wasze fundusze ograniczone. Jak mówi stare przysłowie: „cudze chwalicie, a swego nie znacie” – dlatego może warto tym razem postawić na Polskę.

Jeśli zostaniecie na wakacje w kraju, kolejny wybór powinien dotyczyć regionu:

Morze dla lubiących niespodzianki i potrafiących szybko uciekać przed deszczem będzie idealne. Macie jednak szansę, w środku sezonu trafić na dobrą pogodę i ciepłą wodę – o ile oczywiście znajdziecie wtedy kwaterę i zmieścicie się na plaży. Choć północ Polski obfituje w piękne krajobrazy, wielu turystów, szczególnie tych z dziećmi nie cieszy się nimi zbyt długo. Pogoda nad polskim morzem często nie sprzyja bowiem opalaniu, czy morskim kąpielom. Dla tych bardziej aktywnych doskonała okaże się wycieczka w góry. Być może zrezygnować będziecie musieli z wysokogórskich wędrówek, jednak wszystkie doliny i niższe szlaki stoją przed Wami otworem.

Polska to nie tylko północ i południe. Pomysłów na podróże w pozostałe regiony dostarczą Wam przewodniki turystyczne dla całej rodziny „Polska z dzieckiem”.

 Przy wyborze wakacji za granicą zawsze miejcie na względzie zdrowie malucha. Zapytajcie lekarza rodzinnego, czy dziecko nie jest zbyt małe na podróże do niektórych „gorących krajów”.

Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wyjazd? Choć dla niektórych finanse nie stanowią problemu są i tacy, którzy swój wybór muszą uzależnić  od ograniczonych funduszy.

Internet od zawsze był źródłem okazji. Tutaj aż się roi od promocyjnych ofert! Jeśli nie szukacie wycieczek zorganizowanych, ale sami chcecie zaplanować swój wyjazd, sieć okaże się dla Was równie przydatna. Bardzo często hotele, pensjonaty, prywatne osoby wynajmujące kwatery reklamują się na stronach internetowych danego regionu w celu pozyskania turystów. Nie jedźcie na wakacje „w ciemno”. Zafundujecie sobie mnóstwo stresu, szczególnie wtedy, gdy na miejsce dojedziecie zbyt późno, by znaleźć zakwaterowanie. Na stronach internetowych znajdują się numery telefonów, z których możecie skorzystać  planując swój urlop, a także przydatne informacje dotyczące szczegółów kwatery (wyposażenie, parking, stołówka, plac zabaw, odległość od najbliższych atrakcji, oraz to, czy na miejscu można przebywać ze zwierzakiem).

Biorąc pod uwagę „niespodzianki pogodowe” każdy tata w swoim plecaku powinien przygotować alternatywny plan spędzania urlopu. Warto przed wyjazdem przejrzeć ciekawe miejsca oraz zabytki, jakie znajdują się w pobliżu, by w razie deszczu nie tracić pieniędzy w okolicznych sklepach z pamiątkami.

red. Daria Sójka