Wyjeżdżasz na urlop – zabezpiecz swój dom przed włamaniem!

Włamanie, kradzież, zniszczone wnętrze – przytrafia się znajomym, być może w rodzinie, ale jakoś nie dociera do nas, że może przytrafić się także nam. A jednak, w sezonie letnim wskaźnik włamań wzrasta. Wyjeżdżamy na urlop zostawiając dorobek swojej codziennej pracy nie zawsze zabezpieczony tak jak trzeba…

Statystyki

12% Polaków w ciągu ostatnich 5 lat zainwestowało w nowy zamek lub system alarmowy

76% nie widzi takiej potrzeby

62% zabezpieczenie mieszkania podczas wakacyjnego wyjazdu powierza swoim sąsiadom

4% zabezpieczy mieszkanie za pomocą alarmu

1% zabezpieczy mieszkanie specjalnymi roletami

źródło:„EZT” SA

Taktyka złodzieja

Najczęściej złodzieje wybierają okna. Oczywiście te słabo widoczne, nie od strony ulicy, lub schowane za drzewem, lub rozrośniętym krzewem. Drugim celem są drzwi balkonowe, a nawet zwykłe – wejściowe. Jeśli są słabej jakości w bardzo prosty sposób złodziej pokona tę barierę. Przez uchylone lekko okno włożyć można rękę i otworzyć klamką sąsiednie okno, w ten sposób nie zostawiają nawet śladów włamania. Formalnie też – włamanie nie miało miejsca, dlatego możecie mieć problem z odszkodowaniem jeśli ubezpieczenie Waszego mieszkania chroniło Was jedynie przed kradzieżą z włamaniem.

Złodzieje nie włamują się tylko do mieszkań znajdujących się na parterze, lub do domków jednorodzinnych. Bardziej wyrafinowane i (często) zorganizowane grupy rabujące mieszkania dostają się do mieszkań na 4 piętrze (np. dostając się na balkon z dachu bloku), lub do mieszkań w wieżowcach, jeśli na danym piętrze wszyscy sąsiedzi wyjechali na urlop, lub przebywają w pracy. IMG_8133Jak pomagamy złodziejowi?

Bardzo często złodzieje obserwują Wasze otoczenie od dawna. A my bardzo często ułatwiamy im wybór akurat naszego mieszkania. Czego nie warto robić:

 • zostawiać na automatycznej sekretarce nagranej wiadomości, w której informujecie, że przebywacie na urlopie,
 • informować o swoim wyjeździe na portalach społecznościowych (nawet jeśli ufacie swoim znajomym, „lubiąc” Wasz post mogą przekazać go do informacji innych osób, których nie znacie już tak dobrze),
 • fotografować swoich wnętrz i przedmiotów, które się w nich znajdują i udostępniać ich do informacji publicznej np. na portalach społecznościowych,
 • zostawiać uchylonych okien.

Co możemy zrobić?

 • Poprośmy zaufanego sąsiada, lub kogoś z rodziny by doglądał domu podczas naszego wyjazdu. Jeśli będzie to ktoś naprawdę zaufany, może spędzać dziennie jakiś określony czas w naszym mieszkaniu, otwierając okna, zapalając światła wieczorem, podlewając kwiaty, opróżniając naszą skrzynkę pocztową itp.
 • Postarajmy się o dobrą skrytkę na bardziej wartościowe przedmioty, lub na czas wyjazdu przenieśmy je do mieszkania kogoś bliskiego.
 • Zainwestuj w elektroniczne sposoby pozorowania obecności w domu. Prosty włącznik programowany jest w taki sposób by przez czas wyjazdu o różnych, nawet nieregularnych porach włączał światło w tym czy innym pokoju. Podobny automat może też włączyć i wyłączyć telewizor, sprzęt grający, podnosić lub opuszczać rolety.
 • Zaopatrz się w klamki na kluczyk. Dzięki nim, złodziej: nie dostanie się tak łatwo nawet wtedy, kiedy zostawicie (Wy, lub osoba pilnująca Waszego mieszkania) otwarty lufcik, będzie miał utrudniony proces wynoszenia przedmiotów z Waszego mieszkania – będzie musiał wybić szybę, uszkodzić klamkę, lub wynosić rzeczy pojedynczo przez drzwi wejściowe – to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo tego, że ktoś go zauważy!
 • Zainwestuj w antywłamaniowe okna, drzwi, rolety, lub system alarmowy.
 • Zamontuj czujniki ruchu przy drzwiach i oknach.
 • Zamontuj czujniki otwarcia okien i drzwi (kontaktrony).
 • Monitoring – warto zainwestować w ten sprzęt nie tylko z powodu urlopu. Kamery posiadają czujniki aktywujące nagrywanie w chwili wykrycia ruchu. Dzięki ich łączności z siecią, w każdej chwili możecie sprawdzić co dzieje się w Waszym domu. Link do nagrań może być wysłany na Twoją skrzynkę mailową.

red. tatawtarapatach.com / źródło fot. artmee.pl