Wyrobiony zamek do drzwi wejściowych – porady

O ile zamki w drzwiach wewnętrznych nie są używane zbyt często, a tym samym nie ulegają szybko zniszczeniu, to o tych, które zabezpieczają drzwi wejściowe, już tak powiedzieć nie można. Te są wykorzystywane przynajmniej kilka razy dziennie, mają więc prawo odmówić wreszcie posłuszeństwa. Co zrobić, by zapobiec ich nagłej awarii i sytuacji, w której nie dostaniemy się do własnego mieszkania, bądź nie będziemy mogli zamknąć bezpiecznie drzwi?

Sposoby na wyrobiony zamek

Wyrobiony zamek w drzwiach może przyprawić o spory zawrót głowy, ponieważ zacina się zawsze w najmniej odpowiednim momencie, a jego kołki blokujące wydają nieprzyjemny hałas. Zdarza się także, że zamek całkowicie odmawia posłuszeństwa i drzwi nie można zamknąć lub co gorsza otworzyć.

Często domowe złote rączki próbują radzić sobie z tego typu problemami samodzielnie – smarują wnętrze zamka przeróżnymi mazidłami, odkręcają wkładki i pieczołowicie je czyszczą. Tak naprawdę są to sposoby, które jedynie oddalają moment całkowitego zniszczenia zamka i narażają nas na dodatkowe koszty.

Jedynym i skutecznym rozwiązaniem jest wymiana wkładek blokujących bądź nawet całego zamka. Zabieg ten w przypadku standardowych systemów jest stosunkowo prosty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że montując zamek samodzielnie, nie otrzymamy na niego gwarancji i nie będzie przysługiwał nam jego ewentualny serwis. Dodatkowo własnoręcznie zamontowany zamek nigdy nie będzie pełną gwarancją bezpieczeństwa. Taką bowiem uzyskamy jedynie wtedy, gdy zostanie on wymieniony przez osobę z kwalifikacjami, a kontakt do specjalisty znaleźć można m.in. na stronie Pogotowie Zamkowe Warszawa.

Jaki zamek wybrać, by służył długie lata?

Przy dobieraniu odpowiedniego zamka do drzwi lepiej zdać się na fachowców, bowiem posiadają oni doskonałą i zawsze aktualną wiedzę dotycząca dostępnych na rynku zabezpieczeń oraz mechanizmów. Na pewno warto decydować się na zamki nowej generacji, które są certyfikowane na przykład przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy czy Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Zamki tego rodzaju oznaczone są przeważnie klasą A, B bądź C, przy czym C wyróżnia się największą trwałością i najlepszą ochroną przed zepsuciem czy włamaniem. Aby pozbyć się mechanicznych problemów z zamkiem do drzwi wejściowych, warto pomyśleć też nad takim, który działa w systemie elektronicznym – w tym jednak przypadku wadą może być fakt, iż po odcięciu prądu czy wyczerpaniu baterii możemy mieć problem z wejściem do domu. Receptą na uniknięcie tego typu niebezpieczeństw jest elektroniczny zamek IKON VERSO Cliq, gdzie zasilanie podawane jest z klucza przez wsunięcie go do zamka.

red. tatawtarapatach

źródło fot. publicodomainpictures.net; George Hodan