Wzrok dziecka – od ciąży po pierwsze lata życia.

Mózg i wzrok dziecka najintensywniej rozwijają się w ostatnim trymestrze ciąży. Zanim dziecko przyjdzie na świat są już w pełni ukształtowane. Maluch widzi przecież nawet w brzuchu mamy. Wzrok nadal jednak rozwija się w pierwszych dwóch latach życia.

Kwasy omega 3 i 6

Do prawidłowego rozwoju zarówno mózg jak i wzrok potrzebują tej samej substancji odżywczej – DHA i ARA, czyli kwasów tłuszczowych z grup omega 3 i 6. Potrzebne do rozwoju mózgu i wzroku DHA i ARA od połowy ciąży wbudowują się w błony komórkowe mózgu oraz siatkówkę oka. Biorą wtedy udział w przekształcaniu sygnałów świetlnych w impulsy nerwowe przekazywane do mózgu. Źródłem tych kwasów dla płodu jest wtedy oczywiście dieta Mamy. W czasie ciąży przekazywane są przez łożysko po porodzie w pokarmie mamy (jeśli dziecko jest karmione piersią). Źródłem kwasów tłuszczowych z grup omega 3 i 6 są ryby morskie: makrela, łosoś, dorsz, śledź, tuńczyk, oleje roślinne, jajka, mięso.

mózg

Poniżej przedstawiamy małą ściągę z tego, w jaki sposób rozwija się wzrok Waszego dziecka miesiąc po miesiącu.

oczy

Po swoich pierwszych urodzinach dziecko widzi w pełnej palecie barw, rozpoznaje nawet oddalone od siebie, znajome przedmioty i osoby. Po 18 miesiącu dostrzega coraz więcej szczegółów z odległości większej niż 1 metr. Wskazuje przy tym palcem to czego chce. W dziecku kształtuje się także zdolność do szacowania odległości jaka dzieli je od poszczególnych przedmiotów. Przyjmuje się, że około 5 roku życia wzrok dziecka dorównuje ostrością widzenia zdrowej osoby dorosłej. W wieku 6 lat dziecko jest w stanie rozpoznać różne teksty, lub obrazki wyświetlane za pomocą rzutnika, lub przedstawione na tradycyjnych tablicach (tj. u okulisty) tzw. optotypy. Wtedy możecie iść z dzieckiem do okulisty, który zbada ostrość widzenia małego pacjenta.

Jak wspomóc rozwój wzroku dziecka?

 • Jeśli dziecko nie jest karmione piersią wybierz mleko modyfikowane o najlepszym składzie.
 • Jeśli dziecko je już produkty stałe, urozmaicaj jego dietę także o wspomniane wyżej produkty.
 • Zadbaj o bodźce, dostarczaj dziecku bodźców w różnych kolorach, nie tylko tych, które podobają się nam – dorosłym, a więc pastelowych.
 • Nad łóżeczkiem dziecka powieś jakiś ruchomy element – najprostszym rozwiązaniem będzie tradycyjna karuzela przymocowana do ramy łóżeczka.
 • Zmieniaj dziecku zabawki, jedne chowaj, po jakimś czasie je wyjmuj, tak aby dziecko nie doznawało monotonii i po czasie miało okazję odkrywać coraz to nowsze detale.

Niepokojące objawy

 • U dziecka, które ukończyło 3 miesiąc życia występuje zezowanie.
 • Dziecko nie nawiązuje  z czasem kontaktu wzrokowego z rodzicami, nie wyciąga do nich rączej, nie reaguje na ich obecność.
 • Dziecko nie sięga po rzeczy „po łuku”, ale na wprost wyciągając do nich rękę.
 • Dziecko przybliża przedmioty ciągle tylko do jednego oka.
 • Dziecko ma żółty lub żółtobiały odblask źrenicy. Źrenice są nierówne, lub poszerzone.
 • Dziecko ma niesymetryczne gałki oczne.

red. tatawtarapatach.com / źródło fot. publicdomaipictures.net; George Hodan