Z dzieckiem, w samolocie, bez stresu – czy to możliwe?

Coraz częściej rodzice decydują się na środki transportu, które nie stoją w korkach, nie poruszają się drogą morską, lub lądową… Co za tym idzie także czas trwania podróży skrócony jest do minimum. Jednak każdy kto wybrał podróż samolotem z dzieckiem choć raz, wie, że organizacja takiej „wycieczki” wcale nie wygląda różowo…

W pojedynkę, czy z partnerem?

Stopień trudności organizacji tej eskapady zależy w dużej mierze od tego, czy wybieramy się samotnie z dzieckiem, czy zabieramy całą rodzinę.

Jeśli wybieracie tę drugą opcję, na pewno bez problemu podzielicie obowiązki tak by podróż była dla Was mniej stresująca.

Przy podróży w pojedynkę, powinniście jednak przemyśleć parę kwestii, które nieplanowane w odpowiedni sposób mogą Was zaskoczyć: w drodze na lotnisko, przy odprawie, w samolocie, w trakcie lotu, po wylądowaniu.

Na lotnisku będzie bowiem moment, w którym zostaniecie sami: wy, dziecko, bagaż podręczny, bilety, dokumenty. Do tego dojdzie odprawa biletowo – bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, podczas której będziecie musieli parę rzeczy wyjąć z walizki, lub rozebrać się z okrycia wierzchniego, znaleźć właściwy punkt odlotu, a po przylocie odebrać bagaż rejestrowany …

Przed lotem, w domu…

Wejdźcie na stronę linii lotniczych, które wybraliście by zapoznać się z regulaminem:

 • Przeczytajcie warunki na jakich przewozi się bagaż podręczny i rejestrowany.
 • Szczególnie zaś o tym co i jak przewozić można w bagażu podręcznym, jakie mogą być wymiary bagażu podręcznego; poniżej przykładowe dane:

Dozwolona jest tylko jedna sztuka bagażu podręcznego na osobę (z wyjątkiem niemowląt) o wadze nie większej niż 10 kg i wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm (torebki, teczki, komputery przenośne, zakupione produkty, aparaty itp. mogą być przewożone tylko w dozwolonej 1 sztuce bagażu podręcznego). (…)

 • Przewożenie płynów w bagażu podręcznym – jeśli nie będziecie mieć płynów zapakowanych w specjalną do tego celu przeźroczystą torebkę, mogą one zostać wyrzucone podczas kontroli bezpieczeństwa, warto mieć ze sobą drobne, często torebki znajdują się na lotnisku w specjalnych automatach, w których możecie je kupić jeśli zapomnieliście to zrobić wcześniej.

Unijne przepisy bezpieczeństwa lotnictwa zezwalają pojemniki 100ml (…) Płynne elementy muszą być przedstawione w punkcie bezpieczeństwa osobowego oraz zapakowane w przezroczystą torebkę (zamykaną na górze), która sama nie może przekraczać 1 litra zdolności (około 20cm x 20cm)

 • Przewożenie pokarmu dla dziecka – zazwyczaj nie ma ograniczeń co do objętości płynów np. w butelce. Rodzic zobligowany jest jednak do okazania płynów oraz może być poproszony o degustację w celu „weryfikacji
 • Przewożenie leków – możecie być poproszeni o zaświadczenie od lekarza o konieczności ich przyjmowania.
 • Zwróćcie uwagę na to w jakim wieku jest Wasze dziecko i w jaki sposób będzie podróżować – czy będzie siedziało oddzielnie, czy na Waszych kolanach.

Ze względów prawnych niemowlęta, które w dniu odlotu mają więcej niż 8 dni i mniej niż 23 miesiące, nie mogą podróżować w osobnym fotelu, lecz muszą siedzieć na kolanach osoby dorosłej (…) maksymalnie 1 niemowlę na 1 osobę dorosłą.

 • Dowiedzcie się w jaki sposób i za jaką opłatą przewożone są akcesoria dla dzieci (foteliki, wózki itp.)

Akcesoria dziecięce (fotelik samochodowy/krzesełko dziecięce/łóżeczko turystyczne)- Opłata za sztukę/ 10 euro. Za lot w jedną stronę (bezpłatny transport 1 wózka). Dopuszczalna waga do 20 kg

Droga na lotnisko i odprawa biletowo – bagażowa

 1. Odprawa biletowo -bagażowa to czas, podczas którego otrzymujecie kartę pokładową (w liniach Ryanair jest to usługa płatna, możecie ją także wydrukować w domu) oraz nadajecie bagaż rejestrowany.
 2. Na lotnisko powinniście przyjechać minimum 2 godziny wcześniej.  Niektórzy uważają, że „na pewno nic się nie wydarzy”, „na pewno wszystko pójdzie jak z płatka” i „na pewno ten czas będzie czasem zmarnowanym w sklepach znajdujących się na lotnisku, męczarnią, podczas której nie wiadomo gdzie się podziać”.
 3. Jeśli jednak nie latacie zbyt często warto zostawić sobie zapas na rozpoznanie terenu:
 • musicie odnaleźć odpowiednią bramkę (punkt) odpraw dla Waszego lotu;
 • przygotujcie dokumenty – paszport (lub dowód osobisty), numer (kod) rezerwacji elektronicznej, lub bilet papierowy;
 • podczas odprawy zostaniecie poproszeni o dokumenty oraz nadacie bagaż rejestrowany (będzie on zważony i odprawiony do luku samolotu);
 • po sprawdzeniu dokumentów oraz nadaniu bagażu rejestrowanego otrzymacie kartę pokładową, która uprawnia Was do wejścia na pokład (warto zorientować się, czy w wybranych przez Was liniach lotniczych nie jest to usługa płatna – możecie ją także wydrukować szukając na stronie linii lotniczych zakładki o nazwie: zarządzaj rezerwacją, lub odprawa on-line);
 • po odprawie biletowo – bagażowej udajcie się do miejsca, w którym każdy z Was przejdzie kontrolę bezpieczeństwa (tu sprawdzany będzie Wasz bagaż podręczny oraz okrycia wierzchnie);
 • po kontroli bezpieczeństwa kierujcie się do bramki, w której czekać będziecie na wejście na pokład samolotu, bardzo często podczas kolejki, osoby z małymi dziećmi przepuszczane są jako pierwsze, warto skorzystać z tego przywileju, by Wasz maluch nie niecierpliwił się zbytnio, w końcu czeka go jeszcze trochę wrażeń …

Wejście na pokład i lot samolotem …

Przy wejściu na pokład, jeśli nie macie zarezerwowanych konkretnych miejsc (jest to dość częste przy korzystaniu z tanich linii lotniczych), starajcie się zająć z dzieckiem miejsca „od środka”, nie przy oknie. Będzie Wam łatwiej uspokoić zniecierpliwionego lotem, lub tłokiem malucha, jeśli będziecie mieli podczas lotu możliwość wstania i przejścia się z nim. Może się zdarzyć także, że będziecie zmuszeni do opuszczenia swojego miejsca  – maluch może wymagać przewinięcia, a starsze dziecko może chcieć skorzystać z toalety.

Wózek możecie oddać podczas nadawania bagażu rejestrowanego, lub przed samym wejściem do samolotu (przy nadawaniu bagażu rejestrowanego będzie on musiał być oznakowany). Wielu rodziców wybiera tę drugą opcję – maluch do końca może być chociaż trochę „poza” tym całym zamieszaniem siedząc, lub leżąc wygodnie w wózku. Dodatkową zaletą okaże się na pewno to, że będziecie mieli wolne ręce, a te na pewno się przydadzą…

Alternatywą dla wózka może być nosidełko, w którym będziecie mogli w problematycznych sytuacjach mieć malucha z przodu, na brzuchu, a Wasze ręce nadal nie będą zajęte.

Jeśli mamy bardzo małe dziecko, podczas odprawy (lub nawet wcześniej, telefonicznie) dopytajcie się, czy są specjalne miejsca do spania dla dzieci. W niektórych liniach i samolotach z samego przodu, na ściance przed naszym fotelem załoga może przyczepić coś w rodzaju łóżeczka. To bardzo wygodne ale nie wszędzie to jest (szczególnie w tanich liniach). Przemyślcie wtedy co zabrać ze sobą, żeby dzieciak mógł spać. Może dodatkowo trzeba zabrać ze sobą nosidełko.

czytaj więcej na tatablog.pl: Lot samolotem z małym dzieckiem

Zestaw małego i dużego podróżnika – co powinien zawierać?

 • pieluchy,
 • nawilżane chusteczki, maść, lub krem na odparzenia,
 • pieluszka flanelowa, lub tetrowa do wytarcia dziecka,
 • mata do przewijania (aby położyć ją na przewijaku, który znajduje się na lotnisku, lub w samolocie),
 • coś do jedzenia,
 • coś do picia,
 • ciuszki na przebranie,
 • kocyk (w samolocie jest chłodno),
 • jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym warto wziąć odmierzone porcje,
 • jeśli dziecko karmione jest butelką warto wziąć dwie, lub więcej, po to by podczas lotu nie trzeba było ich myć (zbyt często, lub w ogóle),

Trudno jest przewidzieć o jakich liczbach należy mówić jeśli chodzi o wymienione wyżej „niezbędniki”. Wszystko zależy od długości trwania lotu, możecie też wziąć pod uwagę ewentualne „niespodzianki” takie jak: wydłużone oczekiwanie na lot, nieplanowana przesiadka – nie muszą się wydarzyć, ale mogą.

Dokumenty

Czy dziecko będzie płakać?

Maluch podczas startu, lub lądowania może wymiotować – weź ze sobą ciuszki na zmianę, dla siebie np. górną część garderoby na przebranie. Pamiętajcie wobec tego by przed samym lotem nie przekarmiać dziecka.

Dla dzieci szczególnie nieprzyjemny jest start i lądowanie. Ma to związek ze zmianą ciśnienia. Jak sobie z tym radzić? Jeśli dziecko karmione jest piersią podczas startu oraz przy lądowaniu należy dostawić je do piersi. Jeśli dziecko karmione jest butelką, należy podać mu mleko, lub coś do picia. Przełykanie złagodzi ból uszu (szczególnie ważne przy lądowaniu).

Skąd wiedzieć czy mogę lecieć z dzieckiem?

Istnieją różne przeciwwskazania uwzględniające wiek dziecka, zdrowie matki, lub problemy zdrowotne obojga. Jedyną osobą, której rady powinny mieć wpływ na Waszą decyzję jest więc lekarz, który oceni stan zdrowia dziecka i matki. Warto jednak mieć na uwadze inny fakt. Noworodki chroni się często przed kontaktem z obcymi ludźmi do ukończenia pierwszego miesiąca – niektórzy okres ten wydłużają nawet do trzech miesięcy. W samolocie dziecko spotka wielu obcych ludzi, którzy … oddychają w praktycznie zamkniętym obiegu powietrza. Szanse na „złapanie” chorób, których w tak wczesnym wieku lepiej maluchowi oszczędzić (także ze względu na ograniczoną możliwość leczenia) wzrastają.

cytaty użyte w artykule pochodzą ze strony linii lotniczych ryanair

red. DRG