Zabawka odpowiednia etapowi rozwoju dziecka (do 1 roku życia)

Na szczęście producentom zabawek dla dzieci, szczególnie tych przeznaczonych dla przedziału wiekowego od 0 do lat 3, stawiane są ogromne wymogi co do bezpieczeństwa wykonania produktów. Ważne jest jednak i to, byś sam wiedział jaka zabawka będzie najodpowiedniejsza dla dziecka, któremu chcesz zrobić prezent. Nawet super bezpieczne bawidełko dla dwulatka może się okazać bardzo niebezpieczne dla dziecka w wieku niemowlęcym.

Charakterystyka zabawek dla niemowląt

 • Elementy zabawki bezpiecznej dla dziecka w wieku niemowlęcym muszą mieć średnicę większą niż 4 cm, nie kruszyć się, nie mieć ostrych kantów, nie farbować, ani nie ulegać reakcjom chemicznym.
 • Zabawkę trzeba móc wyparzyć we wrzątku.
 • Musi mieć atest PZH, opinię Instytutu Matki i Dziecka a także atest bezpieczeństwa "B".
 • Na opakowaniu zabawki powinien widnieć znak ostrzegawczy informujący o wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona (czerwone koło przekreślone czerwoną linią, w środku na białym tle widnieje czarny zarys twarzy dziecka, obok umieszczony jest wiek dziecka, w którym zabawka nie może być stosowana).

Zabawki importowane

Zabawki importowane, spoza granic Unii Europejskiej, ale dopuszczone do sprzedaży na jej terenie powinny posiadać oznaczenie "CE". Oznaczenie to świadczy o tym, że zabawka odpowiada wymaganiom norm i atestów obowiązującym na terenie UE.

Dziecko 0-3 miesiące

Charakterystyka ogólna: Zabawki przeznaczone dla dziecka w tym wieku powinny stymulować koncentrację wzrokową i słuchową, a także pobudzać do manipulacji rękami.

Przykłady: Najodpowiedniejsze będą kolorowe zabawki zawieszane w zakresie pola widzenia dziecka, łagodnie kołyszące się karuzele, pozytywki, duże gładkie grzechotki, maty pluszowe do przytulania, z dużą ilością kolorowych metek i z lustereczkami. Na sklepowych półkach znaleźć możecie wszystkie te funkcje znajdujące się w jednej zabawce, ich cena choć na pierwszy rzut oka wyda nam się wysoka, po obliczeniu kosztów związanych z zakupem karuzeli, piszczałki, pozytywki, grzechotki okazać się może całkiem opłacalna.

Dziecko 4-7 miesięcy

Charakterystyka ogólna: Zabawki przeznaczone dla dziecka w tym wieku powinny stymulować koncentrację wzrokową i słuchową, a także pobudzać do manipulacji rękami.

Przykłady: Grzechotki, gryzaki, lub grzechotko – gryzaki, piszczące zabawki (piłeczki, laleczki, zwierzątka do kąpieli), zabawki, które w środku mają dzwoneczki, pozytywki, zabawki grające (np. po naciśnięciu dużego przycisku), książeczki materiałowe, lub gumowe, które oprócz obrazków posiadają też inne funkcje np. szeleszczące i piszczące strony, metki itp.

Dziecko 8 – 9 miesięcy

Charakterystyka ogólna: Zabawka powinna pobudzać przede wszystkim rozwój manipulacji rękami, rozwój ruchu, oraz słuchu.

Przykłady: Kolorowe kółeczka nakładane na drążek, piłeczki, klocki o różnych kształtach wkładane do pudełka z odpowiadającymi im kształtem otworami, wiaderka, kręgle plastikowe, duże misie do przytulania, gumowe, lub plastikowe zwierzątka, pływające zwierzątka, mechanizmy do kąpieli przelewające wodę, książeczki z dużymi obrazkami, bączek.

Dziecko 9 – 12 miesięcy

Charakterystyka ogólna: Zabawka powinna pobudzać przede wszystkim rozwój manipulacji rękami, rozwój ruchu, oraz słuchu. Oprócz tego zabawki pobudzające do pionizacji i przemieszczania się.

Przykłady: (wszystkie zabawki z listy dla dziecka od 8 do 9 miesięcy), wiaderka, foremki, wózki, samochodziki, taczki, lalki, ruchome zabawki.

Przedmioty codziennego użytku

Dziecko nie jest zainteresowane żadną "sklepową" zabawką? To nic złego. Wręcz przeciwnie. Maluch najchętniej dotyka rzeczy, którymi zajmują się Mama i Tata i nie powinno Was to dziwić. Czy widząc u znajomego z pracy najnowszy model Twojego ulubionego telefonu, tabletu nie masz ochoty choć na chwilę wziąć go i "wypróbować"? (oczywiście, że masz!)

Częste zabawy Maluchów:

 • darcie gazet (dziecko powinno rozdzierać gazetę jedną rękę kierując ku sobie, drugą oddalając od siebie, a nie "rozszarpywać" strony),
 • przewracanie stron w książce kartka po kartce tak jak to robi Mama, lub Tata,
 • zabawa starym pilotem (sprawdź dokładnie w jakim pilot jest stanie, czy nic od niego nie wypada, czy nie ma w nim baterii oraz czy jest czysty),
 • zabawa garnkami (np. uderzanie w garnki drewnianą łyżką kuchenną),
 • wkładanie jednej plastikowej miski do drugiej,
 • wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z miski,
 • układanie rzeczy na stercie i burzenie sterty rzeczy,
 • wkładanie i wyjmowanie z szuflad,
 • zabawa kosmetykami Mamy (sprawdźcie czy nie ma wśród nich rzeczy niebezpiecznych, lub zbyt małych).

red. tatawtarapatach