Zakochani w sobie i w dziecku …

Narodziny dziecka są jak pojawienie się nowego pasażera na łodzi, którą tworzą rodzice. – Żeby mogła ona bez przeszkód płynąć dalej, trzeba dbać zarówno o dziecko, jak i o związek – radzi warszawski psychoterapeuta, Karol Buchnowski.

Narodziny dziecka są poważnym testem dla związku. Może się zdarzyć, że nie wytrzyma on skali nowych obowiązków i wysiłku i zakończy się porażką, może też osiągnie on punkt zwrotny, dzięki któremu rodzice wejdą w bardziej dojrzałą i bardziej świadomą relację.

– Kiedy zaczynamy myśleć i koncentrować się bardziej na rodzinie, a mniej na sobie, stajemy się bardziej odpowiedzialnymi rodzicami i dojrzałymi ludźmi. Osoby, którym się to udaje, pozytywnie wchodzą kolejny, ważny etap życia – mówi Karol Buchnowski, psychoterapeuta ze sferazmian.pl.

O to jak przechodzą ten niełatwy życiowy moment, zapytał młode mamy dystrybutor NUK, przy okazji walentynkowej akcji „Zakochany rodzic”* , którą prowadzi na swoim profilu NUK Polska. – Chcemy, by młodzi rodzice przez chwilę zatrzymali się i uświadomili sobie, jak ważny jest to czas w życiu ich i ich dziecka – mówi Alicja Szmigiel z firmy Baby Land, dystrybutora NUK w Polsce.

Małe dziecko, ogromna zmiana

„Wszystko się zmieniło”, „moje życie uległo fundamentalnej zmianie”, „pewien etap w moim życiu się zakończył” – to typowe opinie, jakie wypowiadają młodzi rodzice, kiedy wraz z przyjściem na świat upragnionego maleństwa, pojawiają się związane z tym wyzwania.

Wiele par postrzega ten moment jako wywrócenie do góry nogami znanej im dotychczas rzeczywistości – mówi Karol Buchnowski. – Przez pierwsze lata życia dziecka, rodzice muszą zmienić swój harmonogram doby, muszą być gotowi na wiele poświęceń i wyrzeczeń. To wiąże się ze zmianą w ich emocjonalności i w stawianych sobie życiowych priorytetach – dodaje warszawski psychoterapeuta.

Najważniejsza z tych zmian dotyczy samego związku między partnerami. Mają mniej czasu dla siebie nawzajem, mniej energii na budowanie relacji, a dodatkowo wychowywanie dziecka powoduje dużo stresów. Efektem może być  spłycenie ich relacji, co z kolei może być pożywką dla powstawania różnego rodzaju problemów.

Karol_Buchnowski_psychoterapeuta1Wybór ważniejszy niż stereotyp
W takim momencie mogą dojść do głosu negatywne stereotypy dotyczące ról i wzajemnych relacji między partnerami. Bodaj najbardziej znany to ten, że kobieta, która zostaje mamą wyraźnie koncentruje się na dziecku i pozostawia mężczyznę samego. Drugi to ten, że mężczyzna „ucieka” od odpowiedzialności, angażując się bardziej w pracę niż rodzinę.

„Nie mam wsparcia u ojca dziecka”, „Tata moich dzieci zostawia nas samych” – wyznają młode mamy. Zdaniem psychologa nie powinniśmy takim stereotypom się poddawać.

Jako dorośli ludzie mamy przemożny wpływ na to, jakie jest nasze życie i jaki będzie nasz związek! Pamiętajmy, że nasze emocje i stany wewnętrzne wynikają w ogromnym stopniu z tego, jak postrzegamy sytuację, w której się znajdujemy. Z drugiej strony bardzo ważne jest to, żeby wierzyć we własne siły i skupić się na praktycznym działaniu, zmienianiu swojej sytuacji na lepszą – mówi Karol Buchnowski. Mimo tego, że wychowywanie dziecka wymaga dużo wysiłku, to jeśli zakochani rodzice patrzą z radością na nowe obowiązki, pieluszki, widzą, jak ciekawa jest opieka nad dzieckiem, okres wychowywania maleństwa będzie dla nich piękną życiową przygodą.

Można powiedzieć, że dwie osoby w związku są jak łódka, na której pojawia się mały pasażer. Jeśli para potrafi myśleć o związku jako o całości, jest w stanie bezpiecznie przepłynąć przez najwyższe fale – mówi psychoterapeuta. Dodaje, że wiatrem dla żagla naszego związku powinna być otwarta szczera komunikacja. Im więcej zrozumienia mają dla swoich potrzeb partnerzy, tym łatwiej znaleźć rozwiązanie problemów. (więcej informacji o akcji „Zakochany rodzic” znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/NUK.Polska)

5 Rad dla zakochanych rodziców

1. Dzielcie się obowiązkami.

Związek lepiej funkcjonuje, kiedy partnerzy są zgodni co do podziału ról i obowiązków związanych z wychowywaniem dziecka. Ważne jest by dogadać się na ten temat jasno i wprost: poprzez rozmowę dyskusję, może nawet negocjacje. Pamiętajcie, że podział ról w pewnych obszarach jest po prostu naturalny. W pierwszych miesiącach życia dziecka to mama jest dla niego „światem” – karmi je piersią i spędza z nim więcej czasu, a aktywność taty jest nastawiona na dbanie o rodzinę, zarabianie pieniędzy. Warto jednak podchodzić do zadań rodziców elastycznie, dopasowywać się do potrzeb, pomagać sobie, przejmować od siebie obowiązki.


2. Rozmawiajcie o problemach!

Nie bójcie się mówić otwarcie i szczerze o tym co czujecie i bardzo jasno wyrażać swoje oczekiwania. W ten sposób rozmowa z narzekania zmieni się w szukanie konkretnych rozwiązań. Oczywiście jeśli partnerka czuje się samotnie w związku, nie zaszkodzi rozmowa z przyjaciółką, powinna jednak pamiętać, że problem dotyczy konkretnych dwóch osób i od was zależy, czy znajdziecie satysfakcjonujące rozwiązanie. Przykrywanie go niedomówieniami, kończy się nagromadzeniem negatywnych emocji, które w końcu kiedyś eksplodują.

3. Dbajcie o uczucia.

Bez względu na to ile macie obowiązków, zawsze możecie znaleźć chwilę, żeby powiedzieć sobie „kocham cię”, „jesteś dla mnie ważna/ważny”, „tęsknię za tobą”. Pamiętajcie by żyć razem, a nie obok siebie. Bądźcie wrażliwi na swoje wzajemne potrzeby. Im bardziej będziecie myśleć o rodzinie jako o całości, tym mniej będzie się pojawiać problemów wynikających z myślenia o osobistych ograniczeniach.

4. Zadbajcie też o siebie.

Ważne jest, żeby pomimo wielu obowiązków znaleźć czas, który możecie spędzić razem. Jest to istotne, by nie zagubić więzi, intymności, która was łączy. Nawet jeśli ciężko jest wykrzesać z kalendarza wspólny czas, można postarać się, by była nim opieka nad maleństwem, czy np. gotowanie. Równie ważne jest to, żeby znaleźć czas na chwilę odpoczynku – romantyczną kolację, wspólne wyjście do kina. Często nawet jeden, czy dwa dni w miesiącu dla was wystarczą, by naładować wewnętrzne akumulatory. Jakość waszego związku jest ogromnie ważna dla waszego dziecka! Co możecie mu zaoferować, jeśli sami będziecie skonfliktowani i zmęczeni.

5. Razem wróćcie do seksu.

Bardzo istotne jest, by po porodzie i połogu seks i wzajemna intymność znów zaczęły dostarczać wam dużo radości. Pomoże w tym stworzenie odpowiednich warunków, odrobina romantyzmu i dużo delikatności. W tym okresie kobieta jest bardzo wrażliwa i należy jej się komfort i dużo ciepła w tej sferze życia.