Zakrztuszenie – pierwsza pomoc

Ulubioną czynnością dzieci w wieku 2 – 3 lat jest wkładanie wszystkiego, co da się włożyć, w otwory ciała. A więc maluchy umieszczają sobie drobne przedmioty i zabawki w nosie i buzi, a często także w uchu. Jeśli niepożądany przedmiot albo mały kęs jedzenia, czy łyk picia znajda się w krtani mówimy o zakrztuszeniu. Pewnie niejednokrotnie byłeś świadkiem zakrztuszenia. Można je rozpoznać po nagłej duszności, która może iść w parze z bladością a nawet zasinieniem skóry, silnym odruchu kaszlowym i szmerze przy wdechu.

Jeśli powodem zakrztuszenia jest ciało obce możesz spróbować usunąć je palcem. Pamiętaj tylko, że palec musi być zgięty, gdyż wyprostowanym palcem możesz ciało obce wepchnąć głębiej. W przypadku, kiedy ta metoda nie zadziała, lub przyczyną jest mały kęs jedzenia, tabletka, czy płyn trzeba spróbować usunąć je za pomocą metod powodujących drażnienie, a więc wywołującym kaszel, lub nagły wyrzut powietrza.

chwyt heimlicha

U małych dzieci skuteczne jest położenie malucha twarzą do podłogi i głową niżej niż plecy i postukiwanie dziecka płaską dłonią miedzy łopatkami. Powinno to wywołać odruch kaszlowy. Pamiętaj, aby jedną ręką podtrzymywać główkę dziecka, jeśli samo nie umie jeszcze tego zrobić. W razie niepowodzenie wykonaj rękoczyn Heilmlicha. Polega on na wywarciu nacisku na przeponę i wypchnięciu ciała obcego przy użyciu sprężonego powietrza znajdującego się w drogach oddechowych. Uciskaj przeponę (wypada mniej więcej na środku odległości między pępkiem a łukiem żebrowym) energicznie jedną ręką zwiniętą w pięść, w tym czasie drugą otwartą przytrzymaj dziecko na plecach. Możemy go wykonać do 5 razy.

U większych dzieci lub dorosłych wykonaj najpierw do 5 uderzeń w okolicę między łopatkową, najlepiej gdy w tym czasie ciało osoby zakrztuszonej pochylone jest do przodu. Kiedy to nie pomoże możesz wykonać rękoczyn Heimlicha. Stań wtedy za osobą zakrztuszoną, obejmij ją rękami na wysokości klatki piersiowej i dłońmi zwiniętymi w pięść energicznie i szybko uciskaj przeponę. Taki nagły nacisk spowoduje szybkie wypchnięcie powierza z dróg oddechowych, które może wypchnąć ciało obce.

Jeśli musisz pomóc sam sobie, wykorzystaj do tego kant blatu stołu lub innego mebla, jaki masz w pobliżu.

Pamiętaj zawsze o konieczności kontrolowania, czy osoba oddycha i wezwania pogotowania w razie potrzeby. Jeśli zachodzi potrzeba zrób sztuczne oddychanie.

źródło fot.: mp.pl

Katarzyna Półtorak

położna

baner Katarzyna Półtorak położna