Zamiast butelki – przegląd „kubków niekapków”

Kiedy mleko matki, lub mleko modyfikowane zaczynają częściowo być zastępowane przez inne potrawy: warzywa, owoce, zupki, przeciery i soczki, w Waszej kuchni pojawią się nowe akcesoria związane z karmieniem dziecka. Wraz z upływem kolejnych miesięcy miejsce butelki coraz częściej zajmować będą nowi „pomocnicy mamy i taty”. Co będzie najwygodniejsze dla Was i najciekawsze dla malucha? Przekonajmy się…

część 1

Kubki niekapki 

Kubków, które przyzwyczajać mają malucha do samodzielnego picia, na rynku produktów dla dzieci nie brakuje. W różnych kształtach i kolorach sprawiają, że wybór tego właściwego nie jest prosty.

Jaki powinien być idealny kubek niekapek dla Ciebie i dla Twojego dziecka?

  • Przede wszystkim jak nazwa wskazuje „nic nie powinno z niego kapać”.
  • Warto też zwrócić uwagę na części z jakich składa się kubek. Jeśli nie chcecie zostać kolekcjonerami zbyt dużej ilości rzeczy, idealnym kubkiem będzie taki, którego dół pasuje do smoczków od butelek przez Was już posiadających (na takie rozwiązanie wpadła między innymi firma Tommee Tippee). W taki sposób, oprócz kubka niekapka zyskacie dodatkową małą butelkę przydatną do podawania lekarstw, lub w podróży, a górną część od kubka niekapka będziecie mogli nałożyć na większe butelki, których już wcześniej używaliście do karmienia malucha mlekiem.
  • Ważną częścią niekapka jest przykrywka. Bez przykrywki niehigieniczne będzie zabranie ze sobą kubka, na przykład na spacer do wózka, czy torby. Zwróćcie więc uwagę, czy kubek, na który się decydujecie posiada przykrywkę.
  • Obojętnie nie można także traktować wzoru na kubku – jest to szczególnie ważna kwestia dla samego użytkownika, czyli dziecka. Kubek może być kolorowy, gładki, bądź z nadrukiem. Jednak i te zwykłe, przeźroczyste pozwalają rodzicom na obserwacje ciekawych reakcji pociech na nowe kolory napojów.

Ceny kubków niekapków są przeróżne. W sklepach internetowych kupicie je już od 10 zł (dla dzieci młodszych) do 30 zł (dla dzieci starszych),

 Całkiem inne niekapki …

wynaleźli producenci firmy Bebe Jou oraz mOmma. Wzięli pod uwagę nieskoordynowane ruchy Waszych pociech tworząc kubek, którego nie da się przewrócić.

Dodatkowo, jeden z nich towarzyszyć będzie Waszemu dziecku dłużej niż 2-3 miesiące, będąc uniwersalną butelką, kubkiem i bidonem. Choć cena jaką jednorazowo zapłacicie za taki uniwersalny „wynalazek” (ok. 60 zł) jest nieco wyższa od standardowej butelki, czy zwykłego kubka niekapka, po zsumowaniu ceny butelki, niekapka i bidonu może okazać się całkiem atrakcyjna.

Ustnik

Istnieje kilka rodzajów ustników, które producenci oferują w swoich niekapkach. Jedne z nich tylko udają, ze nie kapią, będąc w rzeczywistości tylko innym rodzajem silikonowego smoczka.

Wybierając kubek – niekapek warto zwrócić uwagę, czy ustnik jest:

  • silikonowy – taki przyzwyczai dziecko do innego rodzaju smoczka,
  • plastikowy – „prawdziwy niekapek” – nauczy dziecko jak ssać w inny sposób, a przy okazji spełni swoją prawdziwą funkcję nie kapiącego ustnika,
  • plastikowy z dziurkami – to dobry wybór dla starszego dziecka, które nie bawi się butelką, ale świadomie  z niej pije np. w trakcie samodzielnego spożywania obiadu, dziurki nie zahamują wylatującego z nich płynu w przypadku odwrócenia kubka do góry nogami, ale nakładka z ustnikiem zabezpieczy płyn przed rozlaniem w przypadku nieskoordynowanych ruchów dziecka.

Czytaj także: Kiedy mleczko zastępują obiadki – akcesoria do karmienia

red. DRG