Zapalenie pęcherza – czy ten problem dotyczy tylko kobiet?

Sezon na infekcje otwarty. Jedną z tych najbardziej uciążliwych jest zapalenie pęcherza. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko kobiet, coraz częściej na zapalenie pęcherza skarżą się także mężczyźni.

Wstydliwy problem …

Dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie i nie pozwala o sobie zapomnieć, a co gorsze sprawia, że najchętniej nie wychodziłybyśmy z łazienki. Najczęściej przyczyną zapalenia pęcherza są pałeczki okrężnicy i bakterie jelitowe. Docierają one z przewodu pokarmowego do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Bakterie szybko się namnażają, przylegają do ścian pęcherza i powodują zapalenie. A dolegliwości z nim związane przyjemne nie są. Zaczyna się od lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Coraz częściej odwiedzasz toaletę i czujesz silny ból przy wypróżnianiu. Pojawia się stan podgorączkowy, a kolor moczu może zmienić się na czerwony (mogą wystąpić ślady krwi). 
O zapalenie pęcherza łatwiej, kiedy mamy obniżoną odporność, stosujemy doustną antykoncepcję lub jesteśmy aktywni seksualnie. Czynnikami ryzyka jest także cukrzyca, menopauza, a także wady anatomiczne w zakresie układu moczowego. Najczęściej jednak zapalenie pęcherza jest efektem przechłodzenia organizmu. A to w sezonie jesienno-zimowym zdarza się często, dlatego warto wiedzieć, co może przynieść szybką ulgę. 

Domowe sposoby na zdrowy pęcherz 

  • Na zapalenie pęcherza pomoże napar z pietruszki. Ma on właściwości moczopędne i przeciwskurczowe. Pietruszka jest bogata w witaminy A, C, E, PP, B6. Jak przygotować herbatkę z pietruszki? 2 łyżki posiekanej pietruszki zalej szklanką wrzątku i parz przez 10-15 minut. Napar możesz pić po każdym posiłku. 
  • W domowym zaciszu można także przygotować herbatkę ze skrzypu polnego, która ma podobne właściwości. Skrzyp jest źródłem flawonoidów i potasu. Regularne picie naparu pomaga również w usunięciu toksyn z organizmu. Wystarczy 1 łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego zalać szklanką wody i gotować przez 5 minut. Następnie parzyć pod przykryciem 10 minut, przecedzić i pić 3 razy dziennie. 
  • Wśród naturalnych sposobów na leczenie zapalenia pęcherza na babcinej liście znalazła się także czarna porzeczka i żurawina. Owoce i liście porzeczki są źródłem witaminy C, potasu, pektyn i flawonoidów. Do codziennej diety warto też wprowadzić żurawinę, która uniemożliwia przyleganie bakterii chorobotwórczych do ścian nabłonka dróg moczowych, przez co hamuje ich rozwój i namnażanie. Jest też źródłem witaminy C. 
  • Podczas infekcji pęcherza należy pić duże ilości wody niegazowanej o temperaturze pokojowej, co spowoduje rozcieńczenie moczu i szybciej usunie z niego bakterie. Ulgę przyniosą ciepłe okłady na podbrzusze, do których można wykorzystać termofor lub poduszkę elektryczną.  


Po pomoc do lekarza
Jeśli infekcja nie mija, a dolegliwości nadal są odczuwalne, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Tym bardziej, jeśli masz gorączkę, nudności lub ból w okolicy nerek. Lekarz zleci badanie moczu z posiewem i dzięki temu będzie mógł przepisać odpowiednie farmaceutyki. Najczęściej są to leki przeciwzapalne, ale w niektórych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia. 
 

red. DRG / www.kobiecość.info (IP)