„Zaplątani”

„Zaplątani” to kolejna produkcja Disneya, przy której dobrze bawić się będą zarówno dorośli jak i dzieci. Film familijny z domieszką musicalu to niesłychanie zabawna, ale i inteligentna opowieść na rodzinne popołudnie.

Historia rozpoczyna się w momencie, w którym w rodzinie królewskiej na świat przychodzi Roszpunka. Jej włosy mają magiczną moc: odmładzają i uzdrawiają. Księżniczka niedługo po urodzeniu zostaje porwana przez złą kobietę, o imieniu Gertruda. Rodzice co roku na urodziny córeczki wypuszczają tysiące lampionów w powietrze, aby dziewczynka mogła wrócić do domu. „Fałszywa matka”, z którą podaje się Gertruda, trzyma jednak Roszpunkę zamkniętą, w wielkiej wieży. Dziecko wychowuje się w odosobnieniu.

Roszpunka pragnie opuścić mury ogromnej wieży w dniu swoich osiemnastych urodzin, aby zobaczyć światła pojawiające się co roku na niebie. Gertruda obawia się jednak, że straci księżniczkę, a wraz z nią magiczne właściwości jej włosów. Przybrana matka dziewczynki wprowadza bezwzględny zakaz wychodzenia poza teren ich domostwa.

Tymczasem na pierwszym planie pojawia się nowa postać. Młody i przystojny złodziejaszek, który dzięki sprytowi i przebiegłości potrafi omamić i oszukać każdego, nawet swoich koleżków, poznaje się teraz z Roszpunką. Historia Roszpunki jest jednak inna od bajek opowiadanych Wam przez rodziców, czy babcie, w których książę na białym pragnie zdobyć serce księżniczki, ratując jej tym samym życie. Julian znalazł się w wieży księżniczki zupełnie przypadkiem i nie w głowie mu było, staranie się o jej względy. Młodzi zawierają natomiast układ – chłopak zaprowadzi dziewczynę do miejsca gdzie świecą lampiony na niebie, a w zamian dostanie swoje skradzione przedmioty, które sprytna księżniczka schowała przed złodziejaszkiem, by móc go szantażować.

Zderzenie dziewczynki ze światem zewnętrznym przynosi wiele zabawnych sytuacji, które rozbawią dziecko, a i u dorosłych wywołają uśmiech na twarzy. Zła Gertruda robi wszystko, aby stać na drodze do szczęścia Roszpunki. Młodzi będą musieli pokonać wiele przeszkód, aby osiągnąć wspólne szczęście.

Efekty wizualne animacji są bardzo „disnejowskie”. Pełno nasyconych, żywych kolorów. Można by rzec uczta dla oka. Akcja toczy się szybko, więc nawet przez chwilę nie będziecie się nudzić. Raz  trzyma w napięciu, raz bawi, innym razem wzrusza. Historia przeplatana doskonałą oprawą muzyczną wprowadza w magiczny klimat, który wciąga już od samego początku.

Patrycja Niemyjska