„Na cabulkę” – nie przegrzewaj dziecka w zimę, zdrowo Ci za to podziękuje!

Wyglądasz przez okno. Poza ludźmi pędzącymi z punktu A do punktu B, najlepiej najszybciej jak tylko się da, nie widać żywego ducha. Nie widać tym bardziej dzieci, bo przecież … "nie za zimno dziś na spacer"? Na pewno wielu z was zadaje sobie to pytanie nie zdając sobie sprawy z tego, że spacer nie tylko mu nie zaszkodzi, ale wręcz przeciwnie, wzmocni jego system odpornościowy i zahartuje mały organizm.

W okresie zimowym należy ubierać dziecko "na cebulkę" co oznacza nic innego jak zakładanie kilku warstw odzieży. Na przykład:

  • podkoszulek, lub body bez rękawów (body zabezpieczy ruchliwego malucha przed odkrywaniem plecków),
  • koszulka z długim, lub krótkim rękawem (w zależności od temperatury na zewnątrz),
  • rozpinany sweterek lub bluza z cienkiego polaru,
  • rajstopki,
  • spodnie (w zależności od temperatury: zwykłe, lub od kombinezonu – wodo – i wiatroochronne)
  • gruba czapka – właśnie przez głowę tracimy 30–40% ciepła (funkcję czapki i szalika spełni czapka nazywana kominiarką),
  • szalik i rękawiczki (aby rękawiczki nie zginęły złącz je sznurkiem, lub wstążką i przewlecz przez wieszak od kurtki),
  • kurtka lub kombinezon,
  • (w zależności od wieku) zimowe buty, ocieplane kalosze – najlepiej większe by dziecko mogło w nich swobodnie poruszać palcami.

Od czego zależy sposób w jaki ubieramy dziecko zimą?

Sposób w jaki ubieramy dziecko zimą zależy od jego wieku i aktywności podczas spaceru. Leżące w wózku niemowlę powinno być ubrane grubiej i dodatkowo przykryte kocykiem, lub ochraniaczem. Starsze dzieciaki są na spacerach aktywniejsze powinny być ubrane ciepło, ale w taki sposób, by ubranka nie krępowały ich ruchów.

W jakich temperaturach można spacerować z dzieckiem?

Dzieci do 1 roku życia nie powinny spacerować przy temperaturach poniżej – 2 (do 5)st.C. Dzieciaki aktywnie spędzające czas na spacerze, czyli te powyżej 1,5 roku mogą spacerować  nawet w niższych temperaturach do -8 (do 10) st C.

Jak sprawdzić czy dziecku nie jest za ciepło?

Dotykając ciepłą dłonią jego karku. Jeśli kark jest zimny lub spocony należy udać się do domu.

W domu zimą i jesienią …

Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 21 stopniu w dzień i 18/19 w nocy. Powietrze powinno być odpowiednio nawilżone. Dziecko w domu, w którym jest temperatura od 19 do 21 stopni nie musi być ubrane w rajstopki i gruby sweter. Pamiętajmy, że dziecko jest o wiele bardziej ruchliwe od dorosłego i często jest mu ciepło wtedy kiedy my zwijamy się pod kocem z zimna. To czy dziecku jest ciepło sprawdzisz nie dotykając jego rąk, ale karku.

Dziecko w samochodzie …

Dzieci źle reagują na gwałtowne wahania temperatur. Podczas podróży, jeśli zbliżamy się do celu, obniżmy temperaturę w samochodzie i lekko uchylmy okno by dostarczyć dziecku świeżego powietrza. Pamiętajmy, by różnica miedzy temperaturą na dworze a temperaturą w samochodzie nie była większa niż 5 stopni.

W sklepie …

Nie powinieneś pozostawiać dziecka w pełnym ubraniu.  Po wejściu do sklepu, nawet na chwilę, należy rozpiąć dziecku kurtkę / kombinezon i zdjąć czapkę.

Ochrona dla skóry dziecka

W zimę także skóra dziecka potrzebuje odpowiedniej ochrony. Najodpowiedniejszy będzie krem ochronny np. "na każdą pogodę", lub specjalny krem na mroźne dni.

Czego nie należy robić?

Ubierać zbyt ciepło. Przegrzanie grozi szybkim złapaniem infekcji i chorobą. Jeśli dziecko jest przegrzane będzie miało wilgotne np. plecki.

red. tatawtarapatach / źródło fot. pixabay