Znieczulenie zewnątrzoponowe – pomoc i ulga w trudnych chwilach

Poród naturalny jest wyzwaniem dla każdej kobiety. Większość przyszłych mam obawia się towarzyszącego mu bólu. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna rozwiązanie pozwalające na ograniczenie bólu porodowego – jest nim „znieczulenie zewnątrzoponowe”. Czym jest i na czym polega ten rodzaj znieczulenia? Jaki ma ono wpływ na rodzące się dziecko i jego matkę?

 

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, znajdującej się w środku kręgosłupa, cienkiego cewnika, przez który następnie są podawane środki znieczulające – łagodzące bóle związane z porodem. Ważne jest to, że znieczulenie całkowicie nie eliminuje dolegliwości bólowych – zmniejsza je tylko do poziomu, który kobieta jest w stanie zaakceptować – jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa rodzącego się dziecka. Po zakończeniu porodu cewnik jest usuwany.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Niestety nie każda kobieta może skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Do przeciwwskazań należą:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • uczulenie na środki znieczulenia miejscowego,
 • infekcja w miejscu wkłucia,
 • choroby zniekształcające kręgosłupa,
 • choroba hemolityczna.

Wiele kobiet za przeciwwskazanie do znieczulenia uważa tatuaż w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Mimo powszechnie panującej opinii – nie stanowi on przeszkody do wykonania znieczulenia.

 

Czy znieczulenie może mieć negatywny wpływ na dziecko? 

Bez obaw. Leki stosowane przy znieczuleniu używane są w małym stężeniu, więc nie mają żadnego zauważalnego wpływu na dziecko. Nie przechodzą one do krwioobiegu dziecka. Warte podkreślenia jest to, że dzięki eliminacji bólu i stresu matki poprawia się przepływ krwi przez łożysko, co powoduje lepsze dostarczanie tlenu do płodu – dzięki temu polepsza się stan ogólny narodzonego dziecka.

Czy w każdym szpitalu w Polsce można rodzić w znieczuleniu? 

Niestety nie każda placówka oferuje możliwość porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Podczas wyboru szpitala, należy zapytać o tę możliwość oraz o ewentualny koszt znieczulenia, gdyż nie zawsze jest ono bezpłatne.

Co jeszcze powinno wiedzieć się o znieczuleniu zewnątrzoponowym? 

Wśród tego rodzaju znieczulenia powstało wiele mitów, które niepotrzebnie zniechęcają do korzystania z możliwości łagodzenia bólu porodowego. Oto kilka dodatkowych informacji o tym rodzaju znieczulenia:

 • przy znieczuleniu nie ma możliwości uszkodzenia rdzenia kręgowego,
 • nie ma ono wpływu na częstość ani siłę skurczów macicy,
 • można je stosować w każdym okresie trwania porodu,
 • nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią po porodzie w znieczuleniu,
 • jest ono możliwe również podczas porodu w wodzie,
 • wbrew obawom wielu osób, do spadków ciśnienia krwi kobiety dochodzi bardzo rzadko, gdyż nad bezpieczeństwem rodzącej stale czuwa lekarz anestezjolog,
 • czasami zastosowanie znieczulenia wydłuża czas trwania porodu,
 • po znieczuleniu nie powinny występować bóle głowy – zdarzają się rzadko i nie mają groźnych konsekwencji. 

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest rozwiązaniem, które przyszli rodzice powinni wziąć pod uwagę. Dla kobiety poród jest ciężkim przeżyciem – więc jeśli istnieje możliwość złagodzenia jej bólu, to warto z niej skorzystać. Przy rozważaniu opcji znieczulenia należy pamiętać o wszelkich przeciwwskazaniach oraz o tym, iż nie w każdym szpitalu jest ono dostępne.

Sylwia Kuklińska