Życiowe dylematy – zmiana pracy

Amerykanie zmieniają pracę 11 razy w ciągu życia. Polacy robią to o ponad połowę rzadziej. Dlaczego? Z wiekiem tracimy chęć do zawodowego eksperymentowania i szukamy stabilizacji. Jednak zmiana zatrudnienia nie powinna powodować lęku. Świadomość aktualnej sytuacji na rynku pracy pozwala dokonywać racjonalnych wyborów i pomaga w rozwiązaniu życiowych dylematów.

Choć z Diagnozy Społecznej 2013 wynika, że 60% polskich kobiet chciałoby, aby obowiązki rodzinne były dzielone po równo między kobietę i mężczyznę, to jednak w większości panowie biorą na siebie ciężar pracy, opiekę nad domem i dziećmi pozostawiając w rękach partnerek. Z czego to wynika? Jak dowodziła w marcu tego roku Gazeta Wyborcza, mężczyźni zarabiają więcej, dlatego dla par bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest urlop macierzyński zamiast tacierzyńskiego. W efekcie to mężczyźni w większości przypadków zarabiają na rodzinę.

Polacy a zmiana pracy

Jak w obliczu takiego układu sił w rodzinie mężczyźni radzą sobie z dylematem zmiany pracy? Analiza CBOS pokazała, że w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 30% aktywnych zawodowo dorosłych Polaków przynajmniej raz zmieniło miejsce pracy, a prawie 20% planuje to zrobić. Z danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że najbardziej mobilne są osoby zatrudnione w prywatno-państwowych spółkach oraz w prywatnym sektorze pozarolniczym. Jak ustaliło CBOS, najważniejszym powodem zmiany pracy jest ogólny brak satysfakcji z dotychczasowego zatrudnienia.

Powody zmiany pracy przez Polaków uwzględnia również Eurobarometr. Wynika z niego, że dylemat zmiany zatrudnienia wiążę się zazwyczaj z otrzymaniem lepszej oferty, dobrym pomysłem na własny biznes, nową sytuacją życiową, brakiem możliwości rozwoju w obecnej firmie, brakiem motywacji oraz wysokim poziomem stresu.

Brak pomysłu na zawodowe życie? Liczy się dobry wybór!

Jednym z powodów, dla których zmieniamy pracę, jest też brak pomysłu na zawodowe życie. To zagadnienie szczególnie istotne w przypadku osób młodych, zaczynających budować swoją ścieżkę kariery. Już w momencie wyboru kierunku studiów powinny myśleć kategoriami rynku pracy i starać się łączyć własne pasje z jego oczekiwaniami. Na jakie profesje warto stawiać? Prym wiedzie obecnie branża IT – od programistów, przez twórców aplikacji mobilnych, po administratorów sieci. W centrum zainteresowania rynku pracy pozostają również zawody związane z branżą rekreacyjną, pielęgnacją urody, szkoleniami i organizacją imprez. Wśród profesji przyszłości wymieniane są także stanowiska oferujące usługi dla biznesu – księgowi, analitycy, doradcy finansowi. Jak się okazuje, praca doradcy finansowego to nie tylko szansa na zawodowe spełnienie i wysokie zarobki, ale również ciekawa alternatywa dla firm. Dobrze widać to na przykładzie Idea Expert, gdzie doradztwo finansowe wiąże się, oprócz zorientowania na rozwiązywanie problemów klientów, ze specjalnym programem partnerskim, do którego mogą przystąpić przedsiębiorstwa z branży pośrednictwa finansowego, które chcą się rozwijać pod skrzydłami marki z ponad 10-letnim doświadczeniem. Współpraca to dla mikropośredników możliwość dostępu do programu lojalnościowego, prowadzenia darmowej strony internetowej i zyskania pomocy specjalistów. Oferowane partnerstwo to szansa zwłaszcza dla firm, które stawiają początkowe kroki na biznesowej drodze – w tym dla osób, które rezygnując z dotychczasowej pracy, decydują się na uruchomienie własnej działalności. Wystartowanie na rynku z rozpoznawalnym i wiarygodnym partnerem daje poczucie bezpieczeństwa i przeciera biznesowe szlaki.

Pytanie o zawodowy cel kluczem do sukcesu

Rozważając dylemat zmiany pracy i myśląc o zawodzie samego doradcy finansowego, a nie tylko partnera tej branży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naszym celem zawodowym jest dążenie do realizowania finansowych potrzeb klientów. Osoba, która decyduje się na bycie doradcą, powinna posiadać umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów i ich utrzymywania w długim okresie. Poza tym dobrze, by miała ekonomiczne wykształcenie, doświadczenie w kontaktach z klientami, zdolność analitycznego myślenia i łatwego interpretowania informacji. – Dobry doradca finansowy, z właściwymi kwalifikacjami i doświadczeniem, powinien uświadamiać klientowi słabości. To delikatna sprawa, bo klienci zwykle przeceniają swoje możliwości i szanse. (…) Uczciwość w biznesie i lojalność wobec klienta powinny być normą dla dobrego doradcy. Premia za wyniki przyjdzie później – przekonywał w raporcie podsumowującym badanie tygodnika Wprost i serwisu bankier.pl Bogusław Półtorak, redaktor naczelny i główny ekonomista Bankiera.

Zawodowa przeprowadzka, czyli mobilność

Zmiana pracy nieodłącznie wiąże się z pojęciem mobilności zawodowej. O ile przeciętny Amerykanin zmienia zatrudnienie 11 razy w ciągu życia, o tyle Polak robi to średnio 5 razy. To znak, że znacząco różnimy się od mieszkańców USA stopniem dostosowania się do wymogów rynku pracy. Z prowadzonych w kraju badań wynika, że najbardziej podatni na zmiany są najmłodsi pracownicy, a najmniej chętnie pracę zmieniają osoby starsze. To naturalna prawidłowość – im jesteśmy młodsi, tym bardziej pragniemy zdobywać doświadczenie zawodowe, które pozwoli ustabilizować naszą pozycję w kolejnych latach funkcjonowania na rynku pracy. Pytanie tylko, jak wyczuć odpowiedni moment na zmianę firmy? Psychologowie zajmujący się zawodowo obszarem zatrudnienia wskazują na osiem podstawowych symptomów, których pojawienie się jest sygnałem do zastanowienia się nad zawodową „przeprowadzką”. Na liście tej pojawiają się: poczucie, że mogę więcej, brak perspektyw rozwoju w obecnej firmie, współpraca ze zniechęconym zespołem, zarobki niezgodne z posiadanymi kwalifikacjami, poczucie niedocenienia. Zdaniem psychologów jeśli w obecnej pracy dostrzegamy więcej wad niż zalet, to znak, że warto rozważyć jej zmianę. Jak przekonują eksperci, nie powinien paraliżować nas lęk przed nią, ale nie powinna być to też pochopnie podjęta decyzja. Duża świadomość obecnej sytuacji na rynku pracy – analiza najbardziej rozchwytywanych zawodów czy badania wynagrodzeń – pozwala na dokonanie rozsądnego wyboru, dzięki któremu zawodowa satysfakcja ma szansę iść w parze z finansowym bezpieczeństwem.

red. tatawtarapatach