Żylaki – poznaj sposoby ich leczenia!

Żylaki są to od wielu lat wielką zmorą kobiet. Pojawiają się w różnym wieku. Wiele z nas nie wie jak z nimi walczyć. Jest mnóstwo środków (tabletek, żeli, kremów) reklamowanych w telewizji. Jednak ich skuteczność jest bardzo wątpliwa. Najlepiej jest wybrać się do lekarza specjalisty i poddać się odpowiedniemu zabiegowi. Są one skuteczne i pomogą nam ona na zawsze zapomnieć o tym problemie.

Na początku warto jest sprawdzić ranking placówek medycznych, aby mieć pewność, że trafiamy w dobre ręce. Chirurg najpierw przeprowadza wywiad, a potem musi dokładnie obejrzeć całe nogi. Ocenia wtedy wielkość żylaków, a także śledzi przebieg żył powierzchownych. Zwraca uwagę na stan skóry, czy jest zdrowa, ciepła czy zmieniona – zaczerwieniona bądź blada z przebarwieniami. Przygląda się, czy występują obrzęki. Wodząc palcami wzdłuż żył, wyczuwa w nich np. stwardnienia, zgrubienia, a także falę przepływającej krwi. To pozwala mu zorientować się, czy zastawki są sprawne i nie pozwalają krwi się cofać. Po wykonaniu takiej wstępnej diagnozy lekarz może również przeprowadzić w swoim gabinecie dodatkowe, proste testy.

Przeciwwskazania do wykonania operacji usunięcia żylaków.

Na każdym etapie choroby żylakowej można przeprowadzić operację usunięcia zmienionej żyły. Do operacji nie ma wielu przeciwwskazań. Zabiegów nie wykonuje się jednak, gdy:

  • niedrożne są żyły głębokie, które po usunięciu żył powierzchownych powinny przejąć ich pracę,
  • podczas wstępnych badań lekarz wykrył chorobę zakrzepowo-zatorową,
  • ogólny stan zdrowia nie jest dobry, np. świeżo przebyty zawał serca, zaawansowana cukrzyca, nadczynność tarczycy.

Do najbardziej popularnych metod usuwania żylaków należą:

  • leczenie chirurgiczne – polega na wycięciu chirurgicznym chorych żył, głównego pnia żyły tzw. odpiszczelowej oraz poszerzonych widocznych żylaków. Wymaga znieczulenia.
  • skleroteriapia –  metoda ta polega na podaniu specjalnego środka do chorych żył w celu ich zniszczenia, a w następstwie zarośnięcia i wyłączenia tych żylaków z krwiobiegu.
  • laseroterapia
 red. tatawtarapatach / fot. źródło: publicdomainpictures.net; George Hodan