Żywienie w pierwszych 12 miesiącach życia – wprowadzenie

W pierwszych szesnastu tygodniach życia niemowlęcia, mleko mamy lub odpowiednio dobrane mleko modyfikowane zaspokajają zapotrzebowanie dziecka na takie składniki jak nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, czy prebiotyki. Wraz z końcem czwartego miesiąca nadchodzi czas na zmiany. Pamiętać należy przy tym, że przy wzbogacaniu mlecznej diety malucha, od początku uczymy go  zamiłowania do różnorodnej diety.

Od chwili narodzin do 4 miesiąca

Mądre żywienie, w pierwszych czterech miesiącach życia, wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój umysłowy, ale także fizyczny Waszego malucha. Co więcej, odpowiednia dieta w pierwszych trzech latach, to gwarancja uniknięcia wielu chorób w życiu dorosłym (otyłość,  niedokrwienna choroba serca, niedobory wapnia, żelaza itp.)

Oczywiście jedną z najważniejszych zalet wynikającą z karmienia piersią, jest wspomaganie odporności dziecka. Tym mamom, którym jednak z różnych względów karmienie piersią nie wyszło, pozostaje karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym.

Wybór jest naprawdę duży. Przy wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego dla Waszego malucha warto skonsultować się z lekarzem lub położną. Oprócz tego zasięgnąć także informacji, jakim mlekiem dziecko było karmione na oddziale noworodkowym, jeżeli taka sytuacja miała miejsce. Każda zmiana mleka modyfikowanego może mieć swoje konsekwencje w samopoczuciu dziecka, a nawet prowadzić do gorączki.

Rozszerzanie diety

Rozszerzaniem diety nazywamy okres, w którym dziecko przechodzi z posiłków wyłącznie mlecznych (mleko modyfikowane, lub mleko mamy), na pokarmy stałe.

Czytaj dalej:

butelka

karmienie piersiąred. tatawtarapatach